Jak moc vyhledávají lidé fitness po prázdninách?

Plavková sezóna je u konce a my se začínáme zahalovat do kabátů, čímž můžeme skrýt i přebytečné kilogramy. Jsme po prázdninách odhodlaní s nimi bojovat, nebo není motivace? Na to nám odpověděla manažerka BeFit energy klubu, Kateřina Molnárová.

Od nového roku vždy po předsevzetích přibude spousta lidí ve fitku. Je tomu tak i po skončení prázdnin?

Obvykle ano. Důvody nárůstu počtu návštěvníků na podzim ve fitness centrech jsou zřejmé – odbourání pracovního stresu, nastolení režimu, nová “podzimní“ předsevzetí, aktivní odpočinek, špatné počasí, ale i shození nabraných kil během letních radovánek. Udělali jsme si v BeFitu malou anketu a potvrdil se nám fakt, že právě letní měsíce přinášejí nejvíce lákadel, prohřešků a tedy i nejvíce přibraných kil. Prázdniny totiž oproti Vánocům trvají celé dva měsíce. Jakmile si člověk opravdu celé prázdniny udělá dovolenou, neboli dovolí si ponocovat, jíst zmrzlinu, denně grilovat, vstávat déle, osvěžit se drinkem, necvičit, ležet… někde se to projevit prostě musí!

Září je upřímně spíše ještě „rozjezdový“ měsíc, kdy se děti vrací do školy a dospělí ke svým zaběhnutým stereotypům. Po dovolené totiž nastává u většiny lidí ještě proces odhodlávání se začít se sebou zase něco dělat. Doba trvání tohoto procesu je velmi individuální :-D. Nicméně nelze toto tvrzení paušalizovat, protože mnozí naši členové cvičí celé léto a vrací se ihned po příjezdu z letiště. Spoustu našich členů jsou totiž sportovci tělem i duší, tudíž je pro ně zcela normální cvičit i v létě.  A taky že cvičí.

Je během prázdnin v posilovně prázdno? Dávají lidé přednost spíše venkovním aktivitám?

Před několika lety bychom odpověděli ano, ale dnes o tom lze diskutovat. Z jediného důvodu – fitness je současný trend!

Obecně jsou bezpochyby prázdniny pro fitness centra horším obdobím s menším počtem návštěvníků, ale to neznamená, že bychom neměli co dělat.

Méně cvičenců samozřejmě je (někteří skutečně sportují spíše venku, jiní naopak nedělají vůbec nic), ale rozhodně není BeFit prázdný. Lidé stále více pečují o sebe a své zdraví. Vydávají se na cestu zdravého životního stylu, a tak je pro ně cvičení naprostou rutinou.

Jsme velmi potěšeni, že i během letních horkých dní se vždy najde mnoho lidí, kterým zdraví není lhostejné. K pravidelnému pohybu jsou motivováni nejenom klubovým členstvím, ale především zdejšími přátelskými vztahy. Tito lidé nám dělají největší radost, protože si osvojili naše motto a naučili se žít lépe. Ti, kteří necvičí jen nahodile, ale pohyb je součástí jejich každodenního života. Zdravou závislostí i rutinou. Bez ohledu na to, jak zaneprázdněný člověk je, pokud mu na svém zdraví opravdu záleží, vždycky si na něj najde čas.

Myslíš si, že venkovní aktivity typu běh, kolo, apod. dokáží nahradit cvičení v posilovně? Že k tomu mají lidé takovou vůli?

Osobně si myslím, že záleží na druhu naší motivace. Jestliže sportujeme, abychom zhubli, mohli jít do plavek, vešli se do kalhot, nebo protože to po mně někdo chce, můžeme rychle selhat. V tomto případě lidé sportují, protože musí.

Pokud však cvičíme, protože nás to baví, cítíme se skvěle a děláme to vše pro naše zdraví, máme vyhráno. Sportujeme, protože chceme. Jsme totiž hnáni vnitřní motivací – tím, co chceme skutečně my sami. Pohyb se tak stal naším zájmem a zařadili jsme ho nevědomky do žebříčku hodnot.

Chystáte na podzim nějaké nové studiové lekce?

Nepochybně chystáme. Nový rozvrh studiových lekcí bude spuštěn první týden v říjnu. Hlavní novinku mnozí jistě již zaznamenali – studiovou lekci naší jogínky Vendy s názvem Wheel Jóga. Lekci, která ví, že Jóga není jenom o cvičení, ale pomocí „jógového kruhu“ wheelu nalézá rovnováhu mezi tělem a duší. Díky pravidelnému cvičení Wheel Jógy posilujeme hluboký stabilizační systém a učíme se správnému držení těla.

Vzhledem k tomu, že Jóga je mezi našimi členy stále velmi populární, zařazujeme nově do rozvrhu taktéž Jógu pro zdravá záda. Vracíme se také k oblíbené ranní „studiovce“ s názvem Morning Workout a na své si znovu přijdou milovnice tance a cardia cvičení.

V poslední době hodně rozšiřujete nabídku na BeFit baru. Mohou se Vaši členové těšit na nějakou další novinku?

Určitě mohou. Během léta byl BeFit bar skutečně velmi obměněn. Sledujeme trendy a obvykle reagujeme především na poptávku našich členů. Jsme velmi potěšeni, že se v poslední době dostávají do popředí spíše přírodní produkty oproti klasickým chemickým suplementům.

Navštěvují lidé o prázdninách sauny a solárium? Nebo začíná jejich bum právě podzimem?

Budete se možná divit, ale navštěvují. Účelem sauny totiž není pouze náš organismus prohřát. Za „saunováním“ se skrývá mnohem víc – regeneruje unavené svaly, zlepšuje termoregulaci těla, zvyšuje imunitu, hydratuje pokožku… a především odbourává stres.

Ani solárium neleží v létě ladem. Lidé ho využívají hlavně pro přípravu pokožky na dovolenou u moře.

Zdroj: red., autor: Jitka Doubravová a Kateřina Molnárová

Odpovědět

*