Kam správně umístit ve vozidle novou dálniční známku a na co si dávat pozor?

Zpoplatněné pozemní komunikace, kde je nutno mít dálniční kupón, jsou označeny dopravními značkami s názvem „Dálnice“ nebo „Silnice pro motorová vozidla“. Kupóny lze zakoupit na poštách, čerpacích stanicích či hraničních přechodech, jsou desetidenní, měsíční či roční.

dálnice

Kupón se skládá ze dvou dílů, na oba je nutno vyplnit registrační značku vozidla, ne však obyčejnou tužkou. Jeden díl musí být umístěn na vnitřní straně čelního skla u pravého dolního okraje, tak aby nebránil výhledu řidiče a zároveň byl dobře viditelný z vnější strany automobilu. Druhý díl kupónu je nutno si uschovat, slouží ke kontrole Policií ČR nebo celními orgány.

Pokud je dálniční kupón nenalepený, bez označení doby platnosti nebo bez vyplněné registrační značky je neplatný. Po skončení doby platnosti musí být kupón odstraněn. Pokud odstraněn není nebo motorista na zpoplatněném úseku nemá dálniční známku, hrozí mu v blokovém řízení pokuta až do výše pěti tisíc korun. Loňské dálniční kupóny jsou platné do konce ledna, od 1. února musí být již nové. Policisté kontrolují výše uvedené skutečnosti v rámci běžného výkonu služby v průběhu celého roku.

Zdroj: red, foto: regiony.impuls.cz

Odpovědět

*