Konference mládeže ve Freibergu

V termínu od 3. do 6. 5. 2018 se vydala skupinka 6 studentů OA a VOŠ Příbram do Freibergu na konferenci mládeže. Právě ve Freibergu byl tento projekt zahájen v květnu 2015 a od té doby spolupracují mladí lidé z partnerských města Příbram, Freiberg, Gentilly, Walbrzych a Delft v oblasti sociální, kulturní a sportovní.

Hlavním tématem byla solidární pomoc a v rámci projektu „Voda pro lepší život“ zorganizovali studenti pod záštitou města Příbram charitativní sbírku na podporu výstavby vodního čerpadla v obci Duguwolowila. Zakoupením lahvičky na vodu a butonů s logem projektu mohli účastníci různých kulturních akcí pořádaných městem Příbram během měsíce dubna i široká veřejnost pomoci dobré věci. Díky pilné práci se studentům OA podařilo vybrat cca 500 EUR. Šek v této hodnotě byl slavnostně předán při konferenci ve Freibergu, která se konala v reprezentativní zasedací místnosti na radnici. Zástupci partnerských měst byli přivítáni zastupitelem města, proběhlo předání certifikátů a následovala diskuze o dalších tématech setkání mládeže. V Duguwolowile umírá mnoho lidí, především dětí, na horečnatá a průjmová onemocnění kvůli znečištění vody. Lidé zde mají k dispozici jen 10 litrů vody na den (to je jedno spláchnutí na naší toaletě!) a musí ji přinášet ze vzdálenosti minimálně 6 km od svého domova (to je vzdálenost jako od příbramské radnice do Obecnice). Věříme, že touto akcí se nám podaří alespoň trochu zlepšit všední život tamních obyvatel.

Dále účastníci konference mládeže absolvovali exkurzi zaměřenou na téma voda a dozvěděli se, jak je město Freiberg a jeho okolí zásobováno pitnou vodou. Podnikli okružní cestu z Freibergu přes přehradu Rauschenbachtalsperre k dalším menším umělým nádržím a cestu zakončili prohlídkou vodárny. Celý pobyt zakončili návštěvou hudebního festivalu. Věříme, že spolupráce mladých lidí z partnerských měst Příbram, Freiberg, Gentilly, Walbrzych a Delft bude i v budoucnu úspěšně pokračovat a učit studenty společně vytvářet lepší svět.

Zdroj: red., autor: Mgr. Lenka Lexová

Odpovědět

*