Luxus není osobní trenér, ale zdravé tělo

Možná i Vám přijde dnešní doba zvláštní. Všichni se za něčím honíme, máme jasně stanovený denní rytmus, a abychom alespoň částečně kompenzovali sedavé či stresující zaměstnání, nedostatek pohybu i zdravotní problémy, vyhledáváme stále častěji zázemí fitness center.

Befit energy club jedním takovým centrem je a já v něm jako osobní trenérka trávím mnoho času. Bohužel se na mě čím dál častěji obrací lidé s dotazy, co dělat proti bolesti v té či oné partii jejich těla. „Trápí mě bolesti zad.“ „Tyhle cviky vůbec nezvládám.“ „Často mě po cvičení bolí kolena.“… a spousty dalších problémů, se kterými mě členové klubu, ale i známí, oslovují.

Základem je, uvědomit si, že pokud trpím při nebo po cvičení bolestmi, případně některé běžné pohyby nedokážu ani provést, znamená to pro mě jasný signál NĚCO JE ŠPATNĚ. A je třeba změny! Auto, kterému se neustále přehřívá motor, také musíme opravit.

Ve fitku byste si měli zdraví vylepšit, nikoli naopak

Lidé by měli chodit do „fitka“, aby si tělo i celkové zdraví vylepšili, nikoliv naopak. Toho můžeme docílit pouze několika jednoduchými kroky: vnímat správně své tělo, zvládat dobře technické provedení základních cviků, jako je dřep, výpad, klik, shyb, a objektivně odhadnout, co zvládnu a kde je můj limit. Bohužel z mého pohledu 70% fitness nadšenců nesplňuje ani jeden z výše uvedených kroků, navíc běžná populace nezvládá již základy, jako je správné držení těla, či chůze. Ostatně, to bývá jedním z důvodů, proč se na mě obracejí také lidé, kteří jsou aktivními sportovci již řadu let.

Osobní trenér není luxus

Všeobecným názorem dříve bývalo, že osobní trenér je luxus, který si mnoho lidí nemůže vůbec dovolit. Já s tím rozhodně nesouhlasím.

Naštěstí dnes vnímám, že se doba mění a jsem ráda, že si uvědomujeme, co vlastně je a co není vyhazování peněz. Luxusem je pro nás totiž zdravé tělo, kterého bychom si měli vážit v prvé řadě my sami, protože jiné nám nikdo nedá. Nikoliv trenér, který nám v naší cestě pomáhá, může urychlit dosažení cíle a motivovat k lepším výsledkům.

Je pouze na každém z Vás, zda využijete služby osobních trenérů a kterého trenéra si sami zvolíte. Vybírejte si nejen podle kvalifikace, ale dejte i na svou intuici, vzájemné sympatie a jeho přístup. Trénink by měl být nejenom efektivní, ale musí Vás také bavit! Mějte se rádi, buďte aktivní a hlavně, ŽIJTE… 🙂

 

Autor: Veronika Lundáková

 

Odpovědět

*