Mateřská škola, sleva na dani = stát platí školku za vás

Mateřská_škola2Jak vybrat školku, co vše je třeba vědět a mít k zápisu do školky, jak staré děti mohou nastoupit ze zákona do mateřské školy, aby rodič nepřišel o rodičovský příspěvek a možnost získat příspěvek na MŠ od státu.

S jarem se blíží zápisy do mateřských škol. Je nejvyšší čas vybírat a hledat všechny potřebné informace. Na menších obcích není většinou možnost výběru, na větších možnost je, jak mezi státními MŠ, tak rodiče mohou volit i mezi soukromými mateřskými školami.

Jak zvolit tu správnou?

  1. Dejte na svůj dojem, je hezké získat reference na hřišti, ale ty nejsou vždy 100% .
  2. Sepište si všechny možné varianty, u každé si napište pár informací (v dnešní době mají všechny MŠ webové stránky): aktivity, akce, kroužky, prostory mateřské školy – interiér, zahrada.
  3. Den otevřených dveří, případně osobní schůzka. Některé soukromé mateřské školy nabízí den zdarma/na zkoušku. Zeptejte se na denní režim, pokud ho školka nemá na svých webových stránkách.
  4. Když dítě navštíví školku, dbejte pocitů dítěte.

Každá mateřská škola má svoje pravidla zápisu, opět by mělo být dohledatelné na webových stránkách konkrétní školky.

Obecně můžeme říci, že je třeba mít rodný list, očkovací průkaz, OP rodiče a tiskopisy školky s potvrzením lékaře. V některých případech dostanete tiskopisy školky až při zápisu, je to opravdu individuální stejně jako termín zápisu.

Ne vše je individuální

Stáří dítěte pro přijetí do mateřské školy, aby rodič nepřišel o rodičovský příspěvek, je omezeno věkovou hranicí 2 let. Do 2 let dítěte může být umístěno maximálně 46 hodin v měsíci v mateřské škole nebo jiném zařízení. Od dvou let nejsou již hodiny omezeny.

Stát Vám přispěje na školkovné

V letošním roce se minimální mzda zvedla na částku 9900,- Kč a to je částka, kterou můžete na státu „chtít“. Pokud budete mít dítě ve státním nebo soukromém zařízení (fungujícím minimálně 6 hodin denně), stačí, když si necháte na konci roku vystavit potvrzení na zaplacenou částku a zahrnete do daňového přiznání.

Za rok 2016 budete moci nárokovat slevu na dani ve výši 9900,- Kč (vztahuje se na jedno dítě).

Slevu lze uplatnit i na rodičovské dovolené. Slevu na dani může podat jeden ze zákonných zástupců dítěte žijící ve společné domácnosti.

Tak hodně štěstí při výběru a nevěšte hlavu, pokud děťátko nevezmou hned, vždy se najde možnost a někdy je lepší než ta původní.

Zdroj: red., autor: Lenka Housková (Česko-anglická školka a jesle Dobříš)

Odpovědět

*