Město ročně zaplatí zhruba 9 milionů za údržbu zeleně

zeleňO zeleň středočeských měst se starají najaté firmy i technické služby. Údržba města, kromě těch statutárních, stojí většinou do desíti milionů korun ročně. Řada měst v posledních letech obnovila městské parky a lesoparky, které jsou vyhledávaným cílem rodin s dětmi i sportovců. Letošní výdaje na údržbu zeleně budou většinou ve městech podobně jako v předešlém roce. ČTK to zjistila u mluvčích radnic jednotlivých středočeských měst.

V Mladé Boleslavi, která má 44.318 obyvatel, plocha zeleně zaujímá zhruba 260 hektarů, tedy zhruba 59 metrů čtverečních na obyvatele. Podle mluvčí radnice Hany Koišové loni město stála údržba a zakládání zeleně okolo 32 milionů korun. “Je to vyšší částka než v předchozích letech,” uvedla. Důvodem bylo například to, že všechny velké parky v Mladé Boleslavi byly v minulých letech obnoveny.

Do obnovy zeleně město investuje každoročně, jedná se o výsadbu keřů, stromů i květinových závodů. “Velkým projektem je úprava jednotlivých vnitrobloků po celém území města, dojde vždy k úpravě parkování a zelených ploch na základě potřeb obyvatel zde žijících. V praxi to znamená, že se zlegalizuje parkování a mizí nevyužívané betonové plochy a nahrazuje je zeleň,” popsala Koišová. Na údržbu zeleně město využívá firmu Compag, kterou zároveň ze 49 procent vlastní.

Mezi oblíbené parky v Mladé Boleslavi patří Lesopark Štěpánka, který využívají jak rodiny s dětmi, tak například běžci, a přírodní památka Radouč, kam chodí lidé na procházky se psy. “Vyskytují se zde hojně syslové, kteří jsou oblíbenou atrakcí především pro děti,” dodala mluvčí.

V Mělníku pravidelně udržuje město 51 hektarů zelených ploch, dalších 30 hektarů podle potřeby a také se stará o 140 hektarů lesů, které vlastní. Loni město na údržbu i zakládání zeleně dalo přes 3,5 milionu korun, letos bude částko o jeden milion vyšší. “V letošním roce byla dokončena první etapa takzvaného Ptačího parku v blízkosti tůní v Mlazicích, připravuje se obnova Parku Na Podolí, včetně navazujících ploch kolem toku Pšovky,” řekla ČTK mluvčí mělnické radnice Helena Vavřinová. Právě park Na Podolí je mezi obyvateli města nejvíce oblíbený. “Park je dobře přístupný a je atraktivní díky vodním prvkům a sportovním zařízením,” dodala mluvčí.

Město využívá TS i externí firmy

Město využívá na údržbu zeleně jak technické služby, tak externí firmy. V příštích letech město plánuje založení několika dalších zelených ploch, například doplnění dalších prvků zeleně především na náměstí. “Připravuje se revitalizace náměstí Karla IV., kde předpokládáme také založení nově zeleně,” dodala Vavřinová.

Plocha městské zeleně v Příbrami zabírá přes 80 hektarů, dalších dvanáct hektarů zabírají dva lesoparky Hatě a Litavka. Loni město stála údržba zeleně zhruba devět milionů korun, letos by částka podle mluvčí města Pavlíny Svobodové měla být zhruba stejná. “Na většinu údržby město využívá technické služby, některé revitalizace zeleně jsou dodávány externě, poměr je zhruba 9:1,” uvedla Svobodová.

Příbram nyní připravuje projekt takzvané zelené páteře města, který by měl zajistit rozvoj zelených ploch protínajících město od jižního až po severní okraj. Mezi oblíbené přírodní areály patří v Příbrami Nový rybník a Lesopark Litavka. “Oba dva prostory využívají jak rodiny s dětmi, tak i sportovci, cyklisté či senioři,” dodala mluvčí.

zdroj: ČTK, foto: www.pohlazeni-pro-duse.blog.cz

Odpovědět

*