Na několika místech Česka padaly teplotní rekordy

slunceNa řadě míst Česka včera překročily teploty tropických 30 stupňů Celsia a na sedmi místech s více než třicetiletou měřicí tradicí padly nebo byly vyrovnány teplotní rekordy.

Nejvíce naměřili meteorologové v Řeži ve Středočeském kraji, a to 33,7 stupně Celsia. Jen o desetinu stupně méně bylo v Doksanech na Litoměřicku. Dosavadní nejvyšší teplota pro dnešní den tam ale překonána nebyla. ČTK to řekla Milena Ferebauerová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V Příbrami vyšplhala teplota k 32,4 stupně, dosud platný rekord z roku 1921 byl o 1,7 stupně nižší. V Praze – Průhonicích teplota pokořila čtyři roky starý rekord 29,5 stupně o 2,3 stupně. Dosavadní nejvyšší teplota naměřená pro včerejší den byla překonána i v Bělotíně na Přerovsku, v Javorníku na Jesenicku nebo v Harrachově na Semilsku, kde bylo 28,9 stupně. Nejtepleji tam v tento den bylo v roce 1985, kdy rtuť teploměru vystoupala k 27 stupňům. Ve Vsetíně a Novém Rychnově včera byly vyrovnány dosavadní rekordy.

Vedle toho padaly rekordy i na stanicích, kde meteorologové měří více než 20 let. Patří k nim například Jičín, Hubenov nebo Labská bouda, kde včerejší teplota převýšila rekord starý 19 let. Podle předpovědi by vysoké teploty měly panovat i v neděli.

zdroj: ČTK, foto: www.zpravy.tiscali.cz

Odpovědět

*