Nejkrásnější období v roce začíná. Jaké tradice se v době adventní drží?

imagesV neděli oficiálně začíná advent. Advent je doba očekávání narození Ježíše Krista. Slaví se čtyři neděle před Štědrým dnem. Dříve to byla doba postní, ve které byl zakázaný veškerý tanec, zábava a zpěv. Dnes je to spíše naopak. Tato doba je spojena s nakupováním dárků, pečení  cukroví a zdobením bytů či baráčků vánočními dekoracemi.

Tradičním symbolem adventu je adventní věnec, který bývá nejčastěji se čtyřmi svíčkami, přičemž se každou neděli zapaluje jedna a postupně se přidávají ostatní.

Nejen adventní věnec je symbolem této předvánoční doby. Hned 4. prosince má svátek svatá Barbora. V tento den se trhají větvičky, tzv. Barborky – z různých stromů a keřů. Říká se, že pokud do Vánoc rozkvetou, předvídá to dívkám vdavky.

Mikuláš, čert a anděl

O den později, 5. prosince, vylézají z pekla čerti, a spolu s andělem a Mikulášem obměňují sladkostmi hodné děti. Zlobivým dětem hrozí odnesením do pekla. Je zvláštní, že sv. Mikuláš se slaví o den později, avšak tuto tradici držíme právě na svátek Jitky.

Adventní kalendář

Dětem je advent představován pomocí tzv. adventního kalendáře. Kalendář má 24 okének a ukrývá stejný počet čokoládek. Každý den sní dítko jednu čokoládku a při otevření posledního okénka je již Štědrý den.

Adventní doba je také časem, kdy je potřeba začít péct perníčky, aby byli na Štědrý den ideálně měkké. Mimo perníčků samozřejmě i ostatní druhy nejrůznějšího cukroví. Protože cukroví k Vánocům neodmyslitelně patří.

Následně nesmíme zapomenou na tradice jako koledy, zdobení stromečku, pečení vánočky, stavění betlémů, betlémské světlo či mísa s ovocem.

A jako bonus, doba adventu bude z naší strany znamenat spoustu článků k tomuto nekrásnějšímu období v roce.

Příjemný advent přeje redakce Příbram žije., foto: gopixpic.cz

Odpovědět

*