Nová výstava v nemocniční galerii přiblíží metodu Sfumato

Sfumato®, neboli Splývavé čtení®, si připomíná 25. výročí aplikace této metody ve školství a při této příležitosti bude 1. září v 15 hod 2017 zahájena vernisáží v prostorách Oblastní nemocnice Příbram jedinečná výstava „Sfumato v kresbě“.

Návštěvníci si během dvou měsíců budou moci prohlédnout celkem 60 originálních obrazů žáků 1. – 4. ročníku ZŠ Ostrov u Lanškrouna a budou mnohdy žasnout nad krásnými výtvory dětí, které sice nenavštěvují výtvarný obor, ale přesto jsou „malými umělci“.

Jednotlivé obrazy vznikly při výuce čtení metodou Sfumato, která využívá mezipředmětových vztahů. „Výtvarný prvek je při nácviku čtení a psaní velmi důležitý. Uvolňovací psací cvičení jsou propojena s výtvarnou výchovou, proto jsou nazývána „Psaní ve výtvarné výchově“. Dítě se připravuje na psací proces a zároveň rozvíjí estetické vnímání, zdokonaluje grafický projev, pracuje s plochou i detailem. Současně se učí i výtvarnou techniku „světlo a stín“ tzv. stínování. Nyní máte jedinečnou příležitost nahlédnout pod pokličku Sfumata a ocenit výtvory dětí – jejich fantazii, snažení a píli,“ uvádí autorka metodiky Mária Navrátilová, která se osobně zúčastní vernisáže. Dále dodává, že děti si při výuce čtení písmenka prožijí také v rámci tělesné výchovy, hudební výchovy a pracovních činností.

Výstavu bude možné navštívit do 31. října 2017. Expozice bude dostupná v Nemocniční galerii Gaudii Gratia v Oblastní nemocnici Příbram.

Zdroj: red., autor: Bc. Martin Janota

Odpovědět

*