Nové vedení Příbrami souhlasí s rušením újezdu v Brdech

Selsky_les Nové vedení Příbrami tvořené zástupci ANO a TOP 09 souhlasí s plánovaným rušením vojenského újezdu v Brdech. Zároveň podporuje záměr vyhlásit na tomto území chráněnou krajinnou oblast. ČTK to dnes sdělila mluvčí radnice Pavlína Svobodová s odvoláním na páteční jednání zástupců ministerstev obrany a životního prostředí se starosty brdských obcí v Příbrami. Předchozí vedení radnice složené z ČSSD a ODS rušení újezdu naopak odmítalo.

Starosta Jinců Josef Hála (KSČM) ČTK řekl, že ho změna postoje příbramské radnice překvapila. Starostové menších brdských obcí na středočeské straně jsou podle něj dál proti rušení újezdu.

Poslanci se nyní zabývají návrhem zákona, který zruší brdský újezd a zmenší další výcvikové prostory. Vojenský újezd by měl být rozdělen mezi Středočeský a Plzeňský kraj. S dělením území, které by po ochodu vojáků nepatřilo armádě, Středočeský kraj nesouhlasí, Plzeňský naopak ano. Sněmovna bude také rozhodovat o pozměňovacím návrhu předsedy dolní komory Jana Hamáčka (ČSSD), aby pasáž o Brdech byla ze zákona vyčleněna. Podle hejtmana Miloše Petery (ČSSD) by území vojenského újezdu mělo zůstat státu a mělo by se o něm rozhodovat samostatně.

Nové vedení Příbrami podle starosty Jindřicha Vařeky (ANO) plně respektuje záměr zrušit brdský újezd a vyhlásit chráněnou krajinnou oblast (CHKO). Tento postoj prezentovala podle včerejší tiskové zprávy radnice obě koaliční uskupení ve volebních programech a vnímají to tak, že mají mandát prosazovat a podporovat jak záměr na zrušení újezdu, tak vznik CHKO. “Prostudoval jsem návrh zákona, kterým se ruší VÚ Brdy, zákon o ochraně přírody a krajiny i návrh CHKO Brdy a musím konstatovat, že tato legislativní kombinace mne přesvědčuje, že o přírodu a krajinu v Brdech bude postaráno neskonale lépe, než jak je tomu doposud,” uvedl Vařeka.

Vznik CHKO by měl zvýšit cestovní ruch

Od vzniku CHKO si příbramská radnice slibuje zvýšení cestovního ruchu v regionu a s tím spojený vznik nových pracovních příležitostí. “Je to jedna z karet, na kterou rozhodně sázím, a myslím, že Příbram má v tomhle obrovské rezervy,” řekl Vařeka už dříve ČTK k možnostem rozvoje turistiky.

Bývalý příbramský starosta a někdejší hejtman Josef Řihák (ČSSD) i další regionální politici se obávají znečištění zdrojů pitné vody a developerských zásahů. Vařeka poukázal na to, že jsou stanoveny regule CHKO, které jsou striktní. “Pokud to budeme všichni chtít, to znamená veřejnost, obec, bude to v souladu s regulemi CHKO, tak potom je možné postavit třeba rozhlednu nebo cyklostezku. To je otázka k jednání v budoucnosti a já doufám, že tím směrem se bavit budeme,” dodal Vařeka.

Zdroj: ČTK

Odpovědět

*