OA a VOŠ Příbram na praxi v Londýně

OA v LondýněVe dnech 7. 2. – 20. 2. 2016 vycestovala skupina deseti studentů (5 studentek a 2 studenti z 3. ročníku OA a 3 studentky z 2. ročníku VOŠ) v rámci projektu ERASMUS+ na dvoutýdenní praxi do Londýna.

Prvotní nadšení z velké příležitosti vystřídala nervozita a pochopitelné obavy. Někteří studenti podléhali strachu z toho, jak zvládnou sami cestování do práce v osmimilionové metropoli a jak si poradí s každodenní komunikací v angličtině. Všichni se ale na cestu zodpovědně připravili. Když jsme se vítali v neděli ráno v Praze na letišti, panovalo už jen příjemné vzrušení z očekávaných nových zážitků.

Po úvodním zaškolení v partnerské organizaci ADC College si každý vyzkoušel cestu do své práce a zpět. Druhý den se už jelo „naostro“. Studenti pracovali na pozicích pracovníků v obchodě nebo jako administrativní pracovníci, a to v knihovnách, v prodejnách, v charitativních obchodech nebo v agentuře poskytující služby. Pracovní doba byla většinou od 9.00 nebo od 10.00 do 17.00 nebo do 18.00 hodin. Na konci prvního týdne jsme se opět sešli v ADC, kde studenti při individuálních rozhovorech mluvili o svých prvních dojmech a zkušenostech. Volný víkend využili všichni k poznání památek a muzeí velkoměsta, zbyl i čas na společnou krátkou procházku (bohužel se nám Londýn ukázal i v chladném a deštivém počasí) a na nákupy.

Studenti se shodli na tom, že byli ve firmách obklopeni příjemnými a ochotnými lidmi. Měli možnost nahlédnout do pracovního života v multikulturním světě. Vyzkoušeli si, jak obstojí se svými znalostmi angličtiny nejen na svém pracovišti, ale i při běžné komunikaci v hostitelských rodinách nebo při návštěvách památek a obchodů v centru Londýna. Možná i lépe poznali sami sebe a své spolužáky a dokázali překonat své obavy.

Kéž by i další studenti dostali tuto příležitost!

autor: Mgr. Vladimíra Klasnová

A jaké jsou postřehy studentů?

V únoru jsem měla možnost zúčastnit se čtrnáctidenní praxe v Londýně v rámci projektu Erasmus+. Nejdříve jsem si říkala, jak to bude skvělé a jak moc se tam těším. Čím víc se blížil datum odletu, začínala jsem mít obavy. Jistota byla paní učitelka Mgr. Klasnová, na kterou jsme se mohli v případě potřeby kdykoliv obrátit s případným dotazem nebo řešením problému. Všichni jsme byli hodně napjatí a plní očekávání, co nás v cizím prostředí může překvapit. Let proběhl hladce a my přistáli na letišti v Lutonu, tam si nás podle plánu vyzvedl pan z ADC College.

Společně se spolužáky jsme čekali na naši novou rodinu. Bylo nás pět, pro koho si přijela paní Carmel English a zavezla nás k sobě domů. Všichni jsme byli velice překvapení, že většina domů si je velmi podobná. Seznámení s rodinou bylo skvělé, paní má dvě dcery a jednoho chlapce. Pro mě to byl dům plný vstřícných lidí, na velkou rodinu nejsem až tak úplně zvyklá. Zbytek dne jsme se zabydleli a seznámili se s pravidly. K večeru nám zbyl čas projít si okolí domu a zjistit cestu do nového zaměstnání.

Druhý den ráno jsme jeli poprvé do naší práce, já jsem pracovala s Aničkou v Brent knihovně. Naše paní vedoucí byla skvělá, vše nám jednoduše vysvětlila a případně zopakovala, takže nebylo těžké pochopit, co máme dělat, byly jsme připravené zvládnout správně novou práci. Zbytek pracovních dní probíhal podobně, pracovní doba od 10:00 h do 17:00 h, po práci nějaký ten shopping. O víkendu jsme s partou prošli britské památky a zajímavá místa.

Praxe v Londýně se mi moc líbila a určitě bych ji doporučila dalším spolužákům, skvěle vás zocelí v cestování po tak velikém městě. Britové jsou velice otevření a přátelští lidé, ráda bych se tam v budoucnosti podívala.

autor: Volfová Michaela, 3. B

 

V termínu od 7. 2. 2016 do 20. 2. 2016 jsem se svými spolužačkami a se studenty 3. ročníku OA absolvovala praxi v Londýně. Po příletu do Anglie si nás vyzvedly rodiny, u kterých jsme byli ubytováni. Na mne a moje 2 kamarádky čekala paní Nalini, která měla hezký dům v klidné ulici v Harrow. Ona i její manžel byli velmi milí, přátelští a hezky se o nás starali.

Praxi jsem vykonávala v obchodě WHSmith, který byl umístěn v obchodním centru The Broadwalk centre v Edgware. V tomto obchodě se prodávají kancelářské potřeby, knihy, noviny a magazíny, sladkosti a mnoho dalšího zboží. Náplní mé práce bylo doplňování zboží a jeho rovnání v regálech, práce ve skladu a pomoc zákazníkům. Vždy bylo co dělat, takže pracovní doba mi utíkala rychle. Personál WHSmith byl multikulturní, ale velice milý a se vším mi pomohl. Velice jsem si je oblíbila. Doprava z Harrow do Edgware byla celkem jednoduchá a bez komplikací, asi 20 minut autobusem.

O volném víkendu jsem se spolužačkami navštívila londýnské centrum. Viděly jsme to nejdůležitější a nejznámnější z krás Londýna a moc jsme si to užily, i když nám počasí nepřálo. Škoda, že nebylo více volného času.

Myslím si, že jsme všichni získali nové zkušenosti jak pro studium, tak i do života. Poznala jsem nejen velmi milé a přátelské lidi, ale i jinou kulturu. Jsme ráda, že jsem se tohoto projektu zúčastnila.

autor: Markéta Domanská, 2. VOŠ

Zdroj: red.

Odpovědět

*