Paní z obecenstva se na zastupitelstvu 43x dovolávala Ježíše

lisbon-1953199_960_720V pondělí 27. března jsem se zúčastnila zasedání zastupitelstva města Příbrami. Vzhledem ke svým pracovním záležitostem jsem se mohla pozdržet jen do bodu číslo 13, což bylo Návrh na rozdělení dotací pro rok 2017 – vrcholový a výkonnostní sport. Než se k tomuto bodu zastupitelstvo dostalo, trvalo to opravdu dlouho. Co mě z několikahodinového sezení zaujalo nejvíce, byla paní, která vyvolávala nepřetržitě Ježíše.

Seděla jsem v první řadě, a veškeré poznámky ze zadních řad jsem nemohla přeslechnout. Vlastně, až na pochechtávání sekretářky místostarostky, která se snažila ještě nesmyslně vyjádřit k situaci sportu a šedovlasé dámy ve druhé řadě, se nikdo nevyjadřoval. Ale právě tato dáma provázela svými řečmi a vyvoláváním Ježíše, kterých bylo celkem 42, všechny body, které jsem zde strávila. A hlavně si povzdychávala, když aktivní obyvatelé města přišli na zastupitelstvo vystoupit se svým názorem. A co více. Slovem Ježiš vždy začal proud jejích názorů, tipu ať se ukončí diskuze, tohle je takhle a tamto zase takhle. Říká se, že spousta Čechů je trenérů, a spousta Příbramáků asi zase zastupitelů.

Víte, čemu nerozumím? Že člověk, který kritizuje celý průběh, ani jednou nevystoupí a něco k tomu neřekne. Tomu říkám hrdinství. Když mě chvíli nebavili řeči zastupitelů, alespoň jsme se se spolusedícími rozptylovali počítáním jejího vyvolávání toho nejvyššího, které je v těchto situacích podle mě vskutku nevkusné. Dá se tam zvládat všechno.

Dost nevkusné je ale zesměšňovat lidi, kteří tam sedí a celou tu dobu čekají, aby mohli říci svůj názor. Zastupitelé pokorně poslouchají a paní, u níž klečel o přestávce radní Dvořák, trapně za jejich zády povzdychuje. Naštěstí se sebrala a odešla dříve než já. Jinak bysme se jisto jistě přehoupli přes padesát. Tím bych asi kapitolu šedovlasá paní a Ježíš ukončila.

Pusa na zámek

Myslela jsem si, že mě na zastupitelstvu zaujme nejvíce tradiční téma sport, aneb bod číslo 13. Ten byl spíše synonymní s předchozími ročníky. Pan Dvořák stále nechápe, že prostě 1.FK musí být akciová společnost, pan Kareš se vyjádřil ke všemu, k čemu mohl, pan Větrovský se dožadoval vysvětlení, proč má fotbal dotaci ve výši třiceti jedna procent z celkových ročních nákladů fotbalové akademie, a volejbal sedmdesát sedm procent. V tu chvíli dělal pan Dvořák, že na zastupitelstvu není. Stejně jako pan Mráz či paní Kreslová, kteří až do bodu třináct neřekli svůj názor absolutně na nic, a ani na ostatních zastupitelstvech o nich není slyšet. Někdo hold musí být do počtu. Příště udělám na zastupitelstvu ankety tipu Nejvíce komentářů, Nevíme o něm, Nejdelší proslovy. Kdo myslíte, že je ovládne?

Nejzajímavější z tohoto bodu bylo, že Petr Větrovský složil přímo během zastupitelstva fotbalovou funkci, což dnes udělal oficiálně, a tudíž je pro další roky naprosto mimo střet zájmu, z čehož je stále obviňován. Možná si tím pár lidí z řad zastupitelů oddychlo. A výsledek bodu číslo 13? Stejný jako byl v návrhu.

Ale právě ještě před tímto bodem mě zaujal jiný bod, a to číslo osm. Návrh na rozdělení dotací pro rok 2016 – oblast zdravotnictví.

Už to skoro vypadalo, že se to jednoduše odhlasuje. Na poslední chvíli se ale z publika přihlásila paní Hovorková, z Fit senior Příbram, která žádala na aktivity se seniory sto tisíc korun. Minulý rok ji z požadované částky 40 tis korun schválili polovinu, tedy 20 tis Kč, a letos? Nula.

Přes sto seniorů jí podepsalo petici, aby dostali do spolku nějaké peníze. Koalice města ze začátku nesouhlasila, ale po návrhu pana Pikrta, který zněl dát paní částku 20 tis Kč stejně tak jako minulý rok, začali couvat. Zjistili by že by byli před lidmi za blázny, kdyby upírali peníze seniorům. Nakročeno k tomu měli zdárně.

Hauser skákal z kytky na kytku

Návrh pana Pikrta podpořil jako první i zastupitel Petr Větrovský. Šlo o pouhých dvacet tisíc korun a konverzace trvala skoro hodinu. Místostarostce Ženíškové přišlo duplicitní, když paní dostane peníze z města, aby mohla žádat ještě jinde. Tímto je paní Hovorková tedy zřejmě odsouzená, že další už nedostane. Bylo ji doporučeno zažádat ze Senior pointu a být tak nějak součástí. Proč? Každý chce dělat přeci svůj projekt. Další nesmyslnou poznámkou byl vstup pana Hausera, který se u tohoto bodu dostal dokonce ke sportům a výplatám volejbalistů a fotbalistů. Ing. Petr Stříbrnský dal návrh na ukončení diskuze, pro nějž hlasovali všichni zastupitelé, a zopakoval návrh pana Pikrta.

Na zastupitelstvu jsem strávila pět hodin, a vlastně docela zbytečně. Kdyby se sportem pořád něco nevymýšleli a dali stejně peníze jako loni, nikdo by nic neřekl a tento bod by se možná zapsal co se délky vyřešení týče oproti minulým ročníkům, do příbramské knihy rekordů. Přijde mi, že už je to ale takový just vůči těm, co sport obhajují. Já ho zastávám, takže se teď na mě klidně sesypte, ale s devíti miliony nesouhlasím a nikdy nebudu. A kdyby paní Hovorkové neschválili dvacet tisíc korun, byla jsem rozhodnuta jí je zkusit sehnat z jiných zdrojů. Možná že tam také jednou budu chodit cvičit.:)

Autor: Jitka Doubravová

 

 

Odpovědět

*