Pavel Pikrt: “Nebudu házet nové koalici klacky pod nohy”

Jindřich VařekaNovým příbramským starostou se dnes stal lídr vítězného hnutí ANO Jindřich Vařeka. Rozhodli o tom noví zastupitelé na ustavujícím zasedání. V sedmatřicetitisícové Příbrami bude v příštích čtyřech letech vládnout koalice ANO a TOP 09. Sociální a občanští demokraté, kteří dosud město řídili, přešli do opozice. Pětapadesátiletý Vařeka se dosud zabýval podnikáním, je spolumajitelem společnosti Ravak vyrábějící koupelnové vybavení. Vařeka včera novinářům řekl, že odešel ze všech statutárních i výkonných funkcí a nadále zůstává akcionářem firmy.

“Za největší problém města považuji sociální politiku, transparentnost radnice a přístup radnice k hospodaření,” uvedl Vařeka. Obyvatele města podle něj trápí hlavně nezaměstnanost a s ní související kriminalita.
Místostarosty zastupitelé zvolili Alenu Ženíškovou (ANO) a Václava Švendu (TOP 09). Ženíšková bude první místostarostkou a bude Vařeku zastupovat v době jeho nepřítomnosti. “Jedná se o první místostarostku v polistopadových dějinách města Příbram,” podotkl Vařeka.

Lídr Šance pro Příbram Vladimír Král: Nová koalice se zařadila na úroveň bývalého vedení

Zastupitelé za Šanci pro Příbram navrhli tajnou volbu vedení radnice. S návrhem ale neuspěli a hlasovalo se veřejně. Lídr Šance Vladimír Král na to reagoval slovy, že se tím nová koalice zařadila na úroveň bývalého vedení. “Tento pro nás nedemokratický přístup je nepřijatelný,” prohlásil. Vařeka to odmítl. “Domnívám se, že lidé, kteří sem přišli, chtěli vidět, jak kdo hlasuje,” podotkl.
Nové vedení radnice má podle Vařeky před sebou řadu krátkodobých i dlouhodobých úkolů. Už tento týden chce jednat s úřadem vlády o sociální a zdravotní péči poskytované v Příbrami, v dalších dnech pak má v plánu setkání s ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO) zaměřené na další budoucnost brdského újezdu. “Jsem jednoznačným příznivcem vytvoření chráněné krajinné oblasti se sídlem správy CHKO v Příbrami,” uvedl Vařeka. Plánováno je i jednání se zástupci Ředitelství silnic a dálnic o výstavbě obchvatu města. “Budu se snažit, aby věci dostaly rychlejší spád,” řekl.

Pavel Pikrt: “Volby ukázaly jasně, že Příbram potřebuje a chce změnu”

Pavel PikrtVařeka ve funkci nahradil Pavla Pikrta zvoleného za ČSSD, který po volbách tuto stranu opustil kvůli výhradám k chování svých spolustraníků. Pikrt, který je nyní nezávislým zastupitelem, řekl, že nebude nové koalici “házet klacky pod nohy” a při dnešním hlasování ji podpořil. “Volby ukázaly jasně, že Příbram potřebuje a chce změnu,”. “Myslím si, že by tato koalice měla dostat šanci,” dodal již bývalý starosta Pikrt.

ANO obsadilo v pětadvacetičlenném zastupitelstvu deset křesel, TOP 09 čtyři. Společně tedy mají většinu. ČSSD v komunálních volbách skončila sice druhá, ale obhájila jen čtyři z původních 11 křesel. Volební debakl utrpěla také ODS, která dosud se sociálními demokraty na příbramské radnici vládla. Přišla o pět křesel, v novém zastupitelstvu bude mít pouze jednoho zástupce. Po třech křeslech obsadí KSČM a Šance pro Příbram.

Zdroj: red, ČTK, foto: red

Odpovědět

*