Po stopách politických vězňů – den válečných veteránů

Poznat příběhy politických vězňů bude možné v neděli 12. listopadu v rámci třetího ročníku projektu naučné stezky – Po stopách politických vězňů „Za příběhy Františka Zahrádky“. V letošním roce celý projekt proběhne jako součást celosvětové kampaně vzpomínky na válečné veterány a bude možné se projet na kole ze Svaté Hory k Památníku Vojna.

Tradice připomínky válečných veteránů je spojena s básní kanadského lékaře Johna McCraeho, který ji věnoval svému nejlepšímu kamarádovi, po té co zemřel v bitvě u Yprů 1915. Jednoduchý název básně „In Flanders Fields – Na flanderských polích“, přibližuje čtenářům krásy polí červených máků, zatímco všude jinde umírali vojáci.

„Podobné komentované prohlídky na kole nabízí turistům právě v Belgii, kde se návštěvníci mohou vydat po místech bojů obou světových válek. Letošní ročník se uskuteční i u příležitosti uctění památky válečných veteránů, kteří se mnohdy dostali do vězení jako je právě lágr Vojna u Příbrami,“ dodává Josef Hovorka.

Vlčí máky v klopě nosí lidé napříč světem zástupci veřejného života, novináři, dokonce i sportovci. Právě v Belgii můžeme najít množství památek a pietních míst pojících se s 1. a 2. světovou válkou. Velice působivá je prohlídka muzea bojů 2. světové války v Ardenách u města Bastogne.

Putování po lokalitách spojených s příběhy politických vězňů nabízí stezka i několik poutavých výhledů na oblast pahorkatiny mezi pásem Brd a středním tokem Vltavy. Cesty vedoucí převážně po okraji lesů, polí a luk umožňují také přímý kontakt s přírodou. Celkem je putování dlouhé přibližně 14 km, pohodlnou chůzí bude trvat kolem 4 hodin. Terén je vhodný i pro rodiny s dětmi a dá se absolvovat i na kole. Ve zkrácené verzi v okolí Památníku Vojna je dlouhý 6 km.

„Nejde pouze o historický fakt, ale o vděčnost vůči těm, kteří byli připraveni obětovat za nás své životy a komunistický režim se jim odvděčil tak, že je zavřel do pracovních lágrů. Kdy jindy než v těchto dnech si můžeme uvědomovat význam demokracie a svobody,“ říká koordinátor projektu Josef Hovorka.

Aplikace Paměť národa je zcela zdarma a nabízí možnost si připomínat příběhy nejen politických vězňů, ale i další dějinné události.

„Vojna je místo kousek od Příbrami, byl zde původně zajatecký tábor, pak tábor nucených prací, nakonec vězení pro politické vězně. Není to daleko od nádherného místa, kde cítí i ateista posvátnost tajemného původu, od příbramské Svaté Hory, místa, kde se staly zázraky. Vedle míst zázraků se děly hrůzy. To, co nám dnes chybí je čistá radost,“ říká dnes profesorka filosofie UK Anna Hogenová.

Stezka spojuje prostřednictvím příběhů Památník Vojna, Lešetice, Žežice, Brod, vlakové nádraží v Příbrami a Svatou Horu.

Tábor Vojna původně zajatecký tábor pro německé válečné zajatce, situovaný mezi bývalými uranovými šachtami, sloužil v období 1949–1951 jako tábor nucených prací a následně do roku 1961 jako vězeňské zařízení pro politické odpůrce komunistického režimu.

Zdroj: red.

Odpovědět

*