Praxe v Londýně potřetí

g30254Stejně jako v předchozích dvou bězích studentské praxe i tentokrát vyjela desetičlenná skupina studentů – 3 studenti 2. ročníku VOŠ a 7 studentů 3. ročníků OA v Příbrami. Z toho 4 chlapci a 6 dívek. Projekt byl podpořen grantem z programu Erasmus+ a další běh praxe, kterého se bude účastnit 12 studentů, proběhne v květnu 2015.

Studenti odcestovali na první dva únorové týdny do zimního Londýna, který je sice přivítal chladným počasím, ale vřelými úsměvy místních a sluníčkem. Po nedělním odpočinku se v pondělí 2. února sešli v přijímací organizaci ADC na úvodní seminář, ve kterém jim byly poskytnuty praktické pokyny. Velkým oříškem se stal tzv. „small talk“ – studenti byli povzbuzováni, aby během své praxe při jakékoliv příležitosti aktivně zahajovali rozhovory v zaměstnání či „doma“ a ptali se na jednoduché události z každodenního života, jak se oslovený člověk má, jak se vyspal atd. Pro některé to byla výzva po stránce jazykové, pro jiné – vzhledem k jejich povaze – bylo potřeba, aby se víc usmívali!

Studenti byli rozděleni do knihoven nebo charitativních obchodů, jedna studentka pracovala pro realitní kancelář a jedna v obchodě s obuví. Všichni byli ubytovaní buď po dvojicích, nebo po trojicích v rodinách. Bez ohledu na pracovní zařazení se všichni shodli, že měli dostatek příležitostí procvičovat si angličtinu a že jim tento projekt velice pomohl do dalšího studia i budoucího života.

Z praxe si odnesli nejen nové zkušenosti s bydlením, dopravou a stravováním, ale také poznání, že jsou schopni si v cizí zemi poradit, když se ztratí nebo budou potřebovat pomoc.

Nejsilnějším dojmem ale je, že s úsměvem jde všechno lépe – je příjemné vidět usmívající se lidi na ulicích, v obchodech, v zaměstnání – a že někoho povzbuzovat, chválit a poděkovat mu je jednoduché, a přitom to má tak pozitivní účinek.

Mgr. Markéta Čeřovská, OA a VOŠ Příbram

Zdroj: red.

Odpovědět

*