Předseda vlády a ministr kultury dnes navštívili příbramský Kulturní dům

V pátek 31. srpna 2018 zavítali předseda vlády ČR Andrej Babiš společně s ministrem kultury Antonínem Staňkem do budovy Kulturního domu Příbram. Návštěva z vlády přijela na pozvání starosty města Jindřicha Vařeky, tématem setkání a následného jednání byla primárně snaha seznámit ministra a premiéra s úsilím radnice uvést celý památkově chráněný komplex do pořádku a následně pokusit se společně hledat řešení ohledně jeho obnovy a rekonstrukce v možnostech města, ministerstva kultury, potažmo vlády.

„Kulturní dům, který je společenským srdcem Příbrami, je bohužel ve velmi zchátralém stavu, i když se město snaží o postupnou rekonstrukci všech jeho jednotlivých objektů,“ uvedl při dnešním setkání příbramský starosta Jindřich Vařeka s tím, že za celou dobu téměř šedesátileté existence budovy se do ní příliš neinvestovalo.

„Poslední hrubý odhad momentálních nákladů na celkovou rekonstrukci objektu je zhruba 175 milionů korun. Přes veškerou snahu, kterou město vyvíjí, není a zřejmě dlouhou dobu nebude v jeho silách uvést celý komplex do rozumného stavu. Bez pomoci z vnějšku zůstane to, co by mohlo být chloubou města, pouze jeho ostudou, která se bude v čase zvětšovat,“ přiznal.

Za poslední čtyři roky se dokončila výměna oken v administrativní budově, proběhla renovace parket na galerii a úprava akustiky společenského sálu. Došlo ke kompletní rekonstrukci kina a přechodu na 3D promítání. „Tímto naše plány na další opravy
nekončí, potíž je však s financováním,“ upozornil Vařeka.

Jenom kompletní rekonstrukce Malé scény je podle něj vyčíslena na 30 milionů korun, vybudování bezbariérového přístupu a výtahu 10 milionů, výměna kovových velkoplošných oken a vstupních dveří v předsálí divadla, v administrativní části divadla, v estrádním sále a v kině 30 milionů, rekonstrukce hlavní elektro rozvodny a záložního zdroje el. Energie vyjde na téměř 5 milionů, oprava hydroizolací včetně drenážního systému a rekonstrukce vnějších kamenných schodišť 12 milionů a například jenom náklady na opravu fasády včetně výměny a opravy pískovcových obkladů jsou vyčísleny na 20 milionů korun a další.

„Výsledkem návštěvy pana ministra bylo ujednání o tom, že společně s úředníky ministerstva kultury zpracujeme harmonogram, ze kterého vzejde návrh na etapizaci budoucí rekonstrukce,“ uzavřel Vařeka.

Zdroj: red., autor: Svobodová Pavlína, DiS.

Odpovědět

*