Příbram chce letos pokračovat v obnově silnic i opravě školek

Příbram letos počítá s investicemi za 160 milionů korun. Město, v jehož čele nedávno vystřídaly ANO a TOP 09 koalici občanských a sociálních demokratů, plánuje hlavně klasické stavební akce. Pokračovat by měly například opravy silnic na sídlišti nebo stavební investice v mateřských školách. Zastupitelé budou o letošním rozpočtu rozhodovat v únoru, řekl dnes novinářům radní Václav Dvořák (ANO). 

Náměstí 17.listopadu (3)

Objem investic bude podle něj letos o něco nižší než loni, protože radnice musela vyřadit některé projekty, na něž neměla finanční krytí. Loňský rok byl podle radního navíc z hlediska investic mimořádný a převyšoval i předchozí období.
Radní v návrhu letošního rozpočtu, na němž zatím stále pracují, počítají s očekávanými příjmy kolem 650 milionů korun. Výdaje by podle Dvořáka měly být nižší než příjmy, formálně by tedy mělo jít o přebytkový rozpočet. “Nicméně je potřeba do výdajů započítat ještě splátky úvěrů, které se nepočítají do běžných výdajů,” upozornil.

Splátky představují zhruba 28 miliónů korun

Splátky jistin úvěrů podle něj představují 28 milionů korun, což po připočtení k celkovým výdajům rozpočet přemění na deficitní. Radní budou muset rozhodnout, co s tím. Pokud se nenajde jiné řešení, bude nutné schodek překlenout pomocí úvěru. “Je to celkem pravděpodobná varianta,” poznamenal Dvořák.

Město podle něj není příliš zadlužené, schopnost splácet krátkodobé závazky a mít zároveň nějakou rezervu je ale podle něj na hraně. Příbramští splácejí dva dlouhodobé úvěry pořízené kvůli čističce a rekonstrukci jedné z ulic a zároveň jeden kontokorentní úvěr, který je nutné splatit do listopadu.

Na loňský rok Příbram schválila schodkový rozpočet s celkovými výdaji 723 milionů korun a očekávanými příjmy 702 milionů Kč. Jednadvacetimilionový schodek měl být pokryt především z dlouhodobého úvěru.

Zdroj: red, ČTK, foto: red

Odpovědět

*