Příbram chce zavést prostupné bydlení pro sociálně slabé

KřižovatkaPříbramská radnice by ráda zavedla takzvaný systém prostupného bydlení. Jeho cílem je pomoci lidem, kteří žijí v nevyhovujících podmínkám, ke standardnímu bydlení. Musejí na to být ale připraveni, to znamená řádně hospodařit a platit nájemné. Radnice nyní chystá novou bytovou koncepci, která s tím počítá. Než bude hotova, není podle místostarostky Aleny Ženíškové (ANO) možný další prodej městských bytů. 

“Naším záměrem je vytvořit z bytů, které městu zbyly – je jich v tuto chvíli asi 600 – funkční systém prostupného bydlení. Na této koncepci pracujeme a v tuto chvíli se tedy nepřikláníme k prodeji jakéhokoliv bytu,” uvedla Ženíšková.

Podle ní by bylo dobré, kdyby město umožnilo bydlení třeba matce z azylového domu. Sociální pracovník by nějakou dobu dohlížel na to, zda je schopna dobře hospodařit a platit nájemné, a pak by mohla přejít do standardního městského bytu. Radnice by chtěla zpřístupnit byty i sociálně slabým, kteří žijí v ubytovnách.

Naposledy se připravovala privatizace bytového fondu v Příbrami loni na jaře, ze záměru ale sešlo. Nájemníci chtěli odkoupit pět desítek bytů ve staré části města, mezi nimi i tehdejší místostarosta Václav Černý (ODS). Opozice to kritizovala. Zastupitelé nakonec prodej neschválili. Důvodem byla skutečnost, že šlo o domy v centru města.

Zdroj: red, ČTK, foto: red

Odpovědět

*