Příbram kvůli následkům větru zakázala vstup do městských lesů

Příbram dnes kvůli následkům silného větru, který o víkendu na řadě míst Česka lámal a vyvracel stromy, zakázala vstup do městských lesů. Lidé mohou jen na lesní cesty, ale musejí být opatrní. Do lesních porostů by kvůli nebezpečí úrazu neměli vstupovat. Zákaz bude platit minimálně do konce ledna, podle situace i déle, sdělila dnes mluvčí radnice Pavlína Svobodová. Ostatní radnice v regionu zatím podle dostupných informací podobné opatření nepřijaly.

Silný vítr o víkendu na řadě míst porážel stromy. Ve středních Čechách měli hasiči nejvíce výjezdů právě na Příbramsku. “Větrná kalamita se dotkla zejména Drkolnova, Žežic či vrchu Jestřebinec, většinou se jednalo o východní část Městských lesů Příbram,” uvedl šéf městských lesů František Chytka. Podle předběžných odhadů popadalo v příbramských městských lesích 1000 až 1500 metrů krychlových dřeva.

Návštěvníkům lesa hrozí podle radnice nebezpečí úrazu, a proto bylo přijato toto bezpečnostní opatření. “Obyvatelé dočasně nesmí vstupovat do lesa. Mohou sice chodit po lesních cestách, ale musí být maximálně opatrní a neměli by vstupovat pod stromy, které jsou natrženy nebo se nějakým způsobem naklání,” upozornil Chytka.

TS odstraňují popadané stromy

Příbramské technické služby pracují na odstranění popadaných stromů a opravách veřejného osvětlení. Během dneška odklízejí spadlé stromy i větve v ulicích Generála Kholla, Poštovní, Kladenské, Červené, Plzeňské, na Rynečku, v Drkolnovské ulici a na dalších místech. “Veřejné osvětlení budeme opravovat na Hořejší Oboře, v Riegrově a Plzeňské ulici, také kolem Zámečku, v Jiráskových sadech, Sportovní ulici, či na náměstí 17. listopadu,” uvedl ředitel technických služeb Pavel Mácha.

Středočeští hasiči měli napilno hlavně v sobotu, kdy za celý den vyjížděli dohromady k 276 případům, což byl téměř osminásobek běžného denního průměru za loňský rok. Naprostá většina, 251 událostí, se týkala technické pomoci. Na Příbramsku zaznamenali celkem 56 událostí, což znamená, že v průměru vyjížděli do terénu každých 26 minut. Převažovalo odstraňování popadaných nebo vyvrácených stromů, případně odtahování ulámaných větví. Kromě toho hasiči vyjížděli k uvolněným krytinám z plechových střech nebo ke strženým reklamním tabulím.

Zdroj: ČTK

Odpovědět

*