Příbrami chybí pozemky pro investory, chce je začít vykupovat

Městský úřad (3)Příbram podle starosty Jindřicha Vařeky (ANO) nemá už prakticky žádné volné pozemky v průmyslových zónách, které by mohla nabídnout investorům. Firmy mají přitom o region zájem a jejich investice by pomohly snížit nezaměstnanost. Jediným řešením je šetřit a začít pozemky v zónách vykupovat zpátky, sdělil Vařeka ČTK.

Chybu vidí na straně bývalého vedení radnice za ČSSD a ODS, které podle něj pozemky prodalo pod cenou a získané peníze utratilo. Bývalý starosta Josef Řihák (ČSSD) kritiku odmítá.

Současné koalici ANO a TOP 09 vadí, že město v minulosti prodávalo pozemky v zónách, žádný významný podnik, který by zaměstnal velké množství lidí, ale nevznikl. Například v průmyslové zóně Evropská východ se podle Vařeky prodával metr čtvereční za dvacetinu skutečné hodnoty a je kvůli tomu vedeno trestní řízení s bývalými zastupiteli v čele s Řihákem. “Pan starosta má asi nějaké jiné informace, my jsme na Evropské žádné pozemky neprodali,” odmítl Vařekova slova Řihák. K policejnímu vyšetřování se s ohledem na to, že nebylo uzavřeno, nechtěl vyjadřovat a podle něj by tak měl činit i Vařeka.

Řihák podotkl, že město nikdy nevlastnilo velké pozemky pro výstavbu průmyslových zón. Pokládá za normální věc, že se zóny naplánují i na pozemcích jiných majitelů, které se pak vykupují. Město za jeho vedení podle něj draze vykoupilo například pozemky v zóně Balonka a prodávalo je pak těm, kteří vytvořili nová pracovní místa.

Vařeka upozornil na to, že například v průmyslové zóně Brod zůstalo z původních 12 hektarů v majetku města 2038 metrů čtverečních. Ty jsou však rozdrobeny do čtyř míst. Na Zdaboři je volných 1444 metrů čtverečních z původních 13 hektarů, dohromady na šesti místech. V zóně Evropská střed zbylo 389 metrů čtverečních z někdejší plochy 11,3 hektaru, v Evropské západ nezůstalo z 1,5 hektaru nic a v Evropské východ zbylo z 11,5 hektaru 17.421 metrů čtverečních. Přístup k tomuto pozemku však je přes jiné pozemky, které již byly prodány. V průmyslové zóně Balonka zůstalo z původních 25 hektarů 42.715 metrů čtvrtečních. Třetina pozemků je ale pod komunikacemi, zbytek je podle Vařeky členěný tak, takže zde není možné nic většího postavit.

Na město se podle Vařeky nedávno obrátila konzervárna z Lotyšska, německá výrobna prefabrikátů a také zástupci agentury CzechInvest, kteří hledají vhodné lokality pro velké investory. Ideální jsou podle nich pětihektarové zasíťované pozemky. Investory podle Vařeky láká skutečnost, že nezaměstnanost v Příbrami se v zimních měsících šplhá až k 15 procentům. Ve městě je také průmyslová škola, kterou ročně opouští až 110 absolventů technických oborů.

zdroj: ČTK

Odpovědět

*