Příbramská Obchodní akademie se zúčastnila Konference mládeže ve Freibergu

Ve dnech 29. – 31. května 2015 se konala ve městě Freiberg v Německu v historii první „Konference mládeže“, které se účastnila mládež z partnerských měst saského města Freiburg.

Jednacím jazykem na konferenci byla angličtina, která spojovala všechny zúčastněné. Účastníky totiž byli mladí lidé ve věku 15 – 22 let z města Gentilly (Francie), Walbrzych (Polsko), Amberg, Freiberg, Klausthal-Zellerfeld (Německo) a Příbram (Česká republika). Účastníci diskutovali o situaci v Evropě a o její budoucnosti, zamýšleli se nad možnostmi spolupráce a udržení dobrých vztahů mezi národy Evropy. Výsledkem jednání byla rezoluce, kterou všichni účastníci podepsali a zavázali se k jejímu plnění.

Město Příbram na této konferenci reprezentovaly žákyně naší školy: Táňa Moučková a Veronika Holanová z 1. A a Lucie Pítová z 2. A. Níže si můžete přečíst hodnocení celé akce od Táni Moučkové.

Mgr. Věra Večerková

Do Freibergu jsem se těšila, i když z prezentování Příbrami jsem byla docela nervózní. Hned po příjezdu nás ubytovali ve čtyřhvězdičkovém hotelu a přivítat nás přišel dokonce i sám pan starosta Bernd-Erwin Schramm. Dovolím si říci, že první den byl pro nás všechny dost náročný. Po přednášce a závěrečné diskuzi jsem měla hlavu jak pátrací balón a na další diskuzi jsem se netěšila. V sobotu po příchodu na místní Vysokou školu báňskou nás však čekala hra, která konečně prolomila bariéry, a začali jsme se sbližovat. Navštívili jsme Hornické muzeum a důl. Práce ve třech skupinách, kde jsme si povídali o sportu, kultuře a sociálních otázkách, proběhla dobře a z vyhodnocení naší práce mám upřímnou radost. Večerní bowling či hraní karet mě bavilo, jen je škoda, že jsme ve Freibergu byli tak krátce.

V neděli po hromadném rozloučení, jež zahrnovalo objímání, mávání a věty typu – „Doufám, že se zase potkáme“, jsme se s dobrou náladou vydali na vlakové nádraží. Mně se ve Freibergu moc líbilo a pevně doufám, že vyjde i účast na konferenci ve Francii, kde bychom se měli sejít příští rok.

Táňa Moučková, 1. A

zdroj: Mgr. Věra Večerková a Táňa Moučková, OA a VOŠ Příbram, foto: www.oapb.cz

Odpovědět

*