Příbramská svatohorská šalmaj 2017

Město Příbram má za sebou 10. ročník Příbramské svatohorské šalmaje. Letošek byl výjimečný. „Změnila se role města, kdy se z hrdého podporovatele slavnosti stal její pořadatel,“ uvedl místostarosta města Příbrami Václav Švenda s vysvětlením, že tuto akci letos nově, ve spolupráci s hudební skupinou Ginevra, uspořádalo město Příbram, které v rámci Memoranda akci přebralo pod svá křídla jako městskou slavnost.

„Dramaturgii i další organizační záležitosti měl však i letos na starosti duchovní otec slavnosti Václav Plecitý a jeho tým z Ginevramusic. Patří jim obrovské poděkování nejen za tento ročník, ale za všechny ty roky, ve kterých se zasloužili nejen o dobré jméno Šalmaje, ale i celého města Příbrami,“ doplnil místostarosta.

Na Šalmaji bylo letos prodáno celkem 2894 vstupenek, děti do 140 cm měly vstup zdarma. Když zohledníme tuto skutečnost, je reálné, že akci navštívilo cca 5000 návštěvníků. Z vybraného vstupného na charitativní účely poputuje 100.000 Kč.

Jaká byla 10. Příbramská svatohorská šalmaj pohledem Ginevramusic?

Nejhezčím dárkem k 10. výročí této tradiční akce bylo překrásné počasí. A to od samého rána až do nočních hodin. Právě i pro tento dárek „Šalmaj“ přivítala nejspíš rekordních 2894 platících diváků. Navíc děti, zdravotně a tělesně postižení a senioři platit nemuseli, a tak byl počet návštěvníků ještě mnohem vyšší. Nádvoří v určitých chvílích opravdu, jak se říká, „praskalo ve švech“. Vidět radost ve tvářích dětí i dospělých a cítit pohodovou atmosféru je pro nás organizátory vždy tou největší odměnou.

Tento ročník byl pro akci přelomový. „Šalmajovou“ štafetu přebírá naše město Příbram, které bylo již letos jejím pořadatelem. Nebude to ale žádný skok do neznáma. Při tomto ročníku úzce spolupracovali s patřičnými odbory města Příbram a musí konstatovat, že spolupráce byla velice vlídná, bezproblémová a přátelská. Navíc jejich samotná přítomnost při přípravách i na akci samotné svědčí o tom, že uvedené nástupnictví akci nikterak neohrozí, ba právě naopak.

Zdroj: red., autor: Pavlína Svobodová

Odpovědět

*