Příbramské divadlo uvede příští rok i Prodanou nevěstu

Divadlo a kinoDivadlo Antonína Dvořáka v Příbrami v příštím roce uvede několik klasických titulů, mimo jiné Višňový sad Antona Pavloviče Čechova nebo komedii Jak je důležité míti Filipa od Oscara Wildea. Návštěvníci malé scény se mohou těšit na netradiční zpracování známé opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta, řekla dnes novinářům dramaturgyně Kateřina Fixová. 

Příbramské divadlo na rozdíl od jiných scén sestavuje dramaturgický plán vždy na kalendářní rok. První premiérou, s níž v roce 2015 počítá, bude komedie Michaela McKeevera Hvězdné manýry, které se režijně ujal Milan Schejbal. Následovat bude hra na pomezí komedie, horroru a detektivky Umění vraždy současného amerického autora Joea DiPietra, tentokrát v režii Adama Doležala. “Je to současná moderní hra se zvláštními prvky absurdního černého humoru. Hlavní hrdinka přemýšlí o tom, jak zavraždit svého manžela, a v podstatě se jí to podaří,” uvedla Fixová.

Další premiérovou hrou bude také komedie, a to známé dílo tropící si žerty z viktoriánské morálky Jak je důležité míti Filipa, které s příbramským souborem nastuduje režisér Daniel Hrbek. “Slibujeme si od toho, že to nebude inscenace v tom nejtradičnějším smyslu, i když na druhou stranu nechceme ani nějaké inscenační úlety,” poznamenala Fixová.

V Příbrami se objeví i Sabina Laurinová

Čechovův Višňový sad pak bude další hereckou příležitostí pro hostující Sabinu Laurinovou, která v Příbrami účinkuje i v Dámě s kaméliemi. Režisér Schejbal ji chce svěřit roli půvabné a vnitřně zraněné statkářky Raněvské. “To je role, která se dává vyzrálým herečkám,” podotkla Fixová.

Na závěr sezony divadlo chystá premiéru Prodané nevěsty v režii Ondřeje Lážnovského. “Ondra Lážnovský má takový zvláštní způsob inscenování klasických textů. Dělá to s hravostí, nadhledem,” uvedla Fixová. Divadlo podle ní využije toho, že herci rádi zpívají a mají i vlastní kapelu, která v divadle vystupuje. “Nebude to nic proti Smetanovi, naopak to bude uděláno s velkou láskou a úctou ke Smetanovi a k Prodané nevěstě,” dodala Fixová.

Odpovědět

*