Příbramští senioři se zúčastnili akce “Sportovní hry seniorů”

 

Poslední květnový den patřil sportovní stadion Na Kotlářce v pražských Dejvicích sportujícím seniorům. Poměřit síly s vrstevníky se vypravila i skupina seniorů z příbramské organizace Fit Senior. Sportovní hry seniorů se konaly již pošesté a organizátoři hlásili rekordních více než 300 účastníků. Hlavním organizátorem akce je David Huf, který je veřejnosti známý spíše jako mistr světa v aerobiku. Příbramští fit senioři se s ním seznámili už v lednu, když přijel do Příbrami se svým workshopem, zaměřeným právě na aktivní seniory.

Akce má sice soutěžní charakter, hlavní myšlenkou však není soupeření, ale spíše setkávání a radost z pohybu. Pro seniory byly připraveny čtyři disciplíny – 800m nordic walking, “biatlon” – který zahrnoval běh kombinovaný se střelbou z laserové pistole, dále pak slalom a týmový petanque.

“Na hry jsme odjížděli s heslem – není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Osobně mi ani soutěžení v této věkové kategorii nesedí a jsem zastáncem pohybu s rozumem a pro radost. O to více jsme byli překvapeni, jak příjemná akce to byla. Setkali jsme se s kluby z celé republiky, vyměnili si zkušenosti i slova chvály a povzbuzení. Když pak dva naši závodníci vybojovali medaile, měli jsme všichni velikou radost.” říká Kristina Hovorková, která organizaci Fit Senior Příbram vede.

Stříbrné medaile si odvezli manželé Bryndovi, kteří shodně obsadili druhé místo. Alena v disciplíně 800m nordic walking a Karel pak v slalomu. Skvělý výkon předvedl i Ladislav Zeithaml, který obsadil ve své kategorii 4. místo v disciplíně 800m nordic walking. V disciplíně petanque vybojoval tým Fit senioru účast ve finále, kde se sice na “bedně” neumístili, ale v konkurenci 80 týmů to byl velký úspěch.

“Ladislav Zaithaml, náš dlouholetý instruktor nordic walking, se významně podílel na přípravě závodníků, za což mu patří velký dík. Ostatně ten si zaslouží všichni členové týmu. Nejen za své výkony, ale také za vzájemné povzbuzování a nadšení, se kterým se netradiční role zhostili.” dodává Hovorková

O Fit Senior Příbram

Naším cílem je organizovat volnočasové aktivity zaměřené na seniory (65+). Stěžejní osou programu jsou aktivity pohybové, jež mají za cíl působit preventivně na zdravotní stav seniorů, napomáhat k udržení soběstačnosti a dobré kvality života ve vyšším věku. Chceme seniory motivovat k převzetí zodpovědnosti za vlastní zdraví a vzbudit v nich zájem o zdravý životní styl. Pro tyto kurzy chceme seniorům poskytnout špičkové lektory – kvalifikované pro práci se seniory, případně fyzioterapeuty.

Další aktivity jsou zaměřeny na setkávání seniorů a jejich zapojení do života společnosti. Senioři jsou často ohroženi sociální izolací a čas trávený ve společnosti stejně zaměřených vrstevníků je pro ně velkým přínosem.

Cílem neziskové organizace je získávat finanční prostředky od donorů v takové míře, aby částečně pokryly náklady, a kurzy tak mohly být seniorům nabízeny za dostupnou či cenu.

Fit Senior zahájil svou činnost v březnu roku 2012.

Autor: Kristina Hovorková, zdroj: red.

 

O autorovi

Odpovědět

*