Prostor kolem a uvnitř příbramského přírodního areálu Nový rybník projde v příštím roce zásadní revitalizací

Nový rybníkNový skatepark, zrekonstruovaná budova hudebního klubu Junior, nová in-line dráha, odbahněný rybník, nová restaurace, zajímavé herní prvky pro děti a moderní zázemí pro rekreační pobyt. Většina z toho bude v rámci první fáze projektu Zelená páteř vybudována pravděpodobně již v příštím roce.

Na čtvrtečním tiskovém briefingu to přímo v areálu Nového rybníka sdělil starosta města Příbrami Jindřich Vařeka. Areál si na místě prohlédl i ministr financí Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec, kteří byli v Příbrami na jednodenní návštěvě.

Několik desítek let zanedbávaný areál Nového rybníka město zrekonstruuje ze svých vlastních zdrojů. “Po našem nástupu na radnici jsme byli nuceni dát hospodaření města do pořádku, ucpali jsme díry, kudy z něj nehospodárně tekly peníze a podařilo se nám ekonomiku nastavit tím správným směrem,” řekl starosta města Příbrami Jindřich Vařeka s tím, že nové vedení sice zavedlo mnohá nepopulární opatření, jako je například zvýšení nájmů v městských bytech, či zvýšení dani z nemovitostí, ale tyto peníze občanů podle starosty nebudou “projedeny”, ale budou využity ku prospěchu všech.

“Nemusíme již na nic čekat. Ze svých vlastních peněz rekonstruujeme aquapark a také v první fázi Zelené páteře upravíme krásný rekreační areál, který nám všichni v celé republice závidí,” přiblížil dále starosta a s doplněním, že náklady na první fázi revitalizace by měly město vyjít v hrubém odhadu na 25 milionů Kč.

„Je vidět, že město Příbram skutečně žije. Historicky jeho pověst nebyla zrovna pozitivní. Výsledky hospodaření města, jak jsem měl dnes možnost se s nimi seznámit, jsou ale učebnicové. Město přestalo prodávat majetek, má jasný plán, není to jen o dotacích,“ pozitivně zhodnotil hospodaření města ministr financí Andrej Babiš.

Místo samotné, i projekt revitalizace jako takový kladně hodnotil i ministr životního prostředí Richard Brabec. „Zelená páteř je přesně ten typ projektů, které jsou vzorové. Jsou tady vodní plochy, vodní prvky a zeleň,“ řekl novinářům ministr s tím, že na druhou fázi projektu Zelená páteř města, která by měla proběhnout ve směru od Nového rybníka k Hořejší Oboře, by se městu mohlo podařit získat až 60% dotace z operačního programu životního prostředí. „Méně betonu, méně asfaltu, více zelených ploch tak, aby se zde lidem hezky žilo. To je budoucnost,“ konstatoval ministr.

V současné chvíli je projekt ve fázi podrobného zpracovávání, hledání konkrétních řešení a naplňování celkového konceptu. Revitalizaci město plánuje zahájit koncem letošního roku. Celý projekt bude také zveřejněn na webu města.

Babiš

 

Vařeka

Zdroj: red., autor: Pavlína Svobodová

Odpovědět

*