Romana Navarová udělala kariéru díky svému nádhernému hlasu

0Příbramačka Romana Navarová, reportérka a moderátorka, která propůjčuje svůj hlas reklamám i různým dokumentům. Pravidelně ji můžeme slyšet na rádiu BBC a ve video reportážích idnes.cz. Coby moderátorka navštívila už spoustu akcí. Jak si užila vánoční svátky a co nám o své práci ještě prozradila?

Máme za sebou vánoční svátky, jak sis je užila?

Vánoce mám ráda, v posledních letech mám dárky nakoupené a zabalené s dostatečným předstihem. Dokonce letos jsme měli i  stromek nazdobený už asi 4. prosince, takže my si  Vánoce doma užíváme v klidu a v pohodě a dlouho předem. A navíc u stromu se sejdeme celá rodina, včetně mé 5 leté neteře, která tomu stále dodává to dětské kouzlo a nadšení, jaké si pamatuji z mého dětství. K tomu všemu jsem letos měla pár dní volna, takže pohádky a klid:-)

 

Oslavili jsme i příchod Nového roku. Dáváš si novoroční předsevzetí?

Nedávám, já to mám jinak. Když jsem o něčem přesvědčená, že to chci udělat, nečekám na Nový rok a udělám to hned… Chceš konkrétní příklady? Hubnout jsem začala v červenci a s cigaretami jsem přestala před třemi roky v březnu.

 

Máš nějaké konkrétní plány v novém roce?

Vidíš, o tom jsem ani nepřemýšlela, měla bych?:-)

 

Nyní bych se chtěla zaměřit na tvé zaměstnání. Prozraď nám, kde všude tě můžeme vidět či slyšet.

Každý den, už druhým rokem, vysílám na rádiu BBC v češtině. Jde o zprávy, které jdou přímo z Londýna. Dále už asi 8 let pracuji jako editor produkce a zároveň i natáčím reportáže s mým kameramanem pro portál MF DNES – idnes.cz. Do toho stále natáčím nejrůznější komentáře dokumentů, namlouvám reklamy a moderuji akce. Díky mé práci jsem si dokonce zahrála samu sebe v seriálu České televize – Případy prvního oddělení. V několika dílech jsem se na několik sekund  s pár větami textu, objevila coby reportérka idnes.cz na místě činu nebo policejních tiskovkách. Například Ondřej Vetchý, který hrál kriminalistu, odpovídal na mé dotazy. Mimochodem  právě on nekomunikuje s novináři skoro vůbec, ale tady to měl ve scénáři:-)

 

V kolika letech a jak jsi začínala?

Psal se rok 1998, byl srpen a moje přítelkyně mě dokopaly jet na konkurz do Písku, kde sídlilo tehdy velmi oblíbené a poslouchané Rádio Prácheň. Přijeli jsme tam, načetla jsem několik textů, dokonce i nějakou reklamu, která hned od druhého dne běžela v éteru a ještě po cestě zpátky mi zavolali, jestli bych od září nenastoupila. Neměla jsem žádnou zkušenost, žádnou moderátorskou školu, nic. Jen hlas. Dodnes je tohle rádio, i když už vlastně je v sítí Rock rádií, moje srdeční záležitost. Objevilo mě a dalo mi možnost se naučit to, co Vám nedá žádná škola.

 

Co tě na té práci nejvíce baví/naplňuje?

Každý den je rádio, hosté, televize, reportáže. Žádný den se neopakuje. Navíc v obou společnost mi dnes věří a mohu přinášet své projekty, náměty a podobně, takže se mám možnost dál realizovat. A díky technice, se kterou pracuji – stříhám, namlouvám a edituji, stíhám tempu technologií 21. století, a tím pádem stíhám i tempu svého 21letého syna. 🙂

 

Měla jsi naopak někdy stavy, že jsi chtěla práci změnit?

Jestli myslíš syndrom vyhoření, tak ten ještě nepřišel. Naopak. Pár dní bez mikrofonu a už se mi stýská:-))) Ale občas jsou okolnosti, únava, kdy byla chuť se na všechno vykašlat. Pak si ale vždycky rychle uvědomím, že já mám práci, která je zároveň mým koníčkem a stále ještě mám chuť v ní pokračovat. Vyspím se, odpočinu si a síla s chutí je zpět. Ne nadarmo se říká ráno moudřejší večera!

 

Jak je tato práce časově náročná? Máš vůbec čas na rodinu a přátele?

Poslední rok jsem myslím hodně změnila svůj režim. Ostatně i díky vstřícnosti mých nadřízených a vybavení, které mám k dispozici, už nemusím tolik času trávit v Praze. Mohu víc pracovat z domova. Díky tomu mám více času na své přátele. Můj syn studuje Univerzitu Karlovu v Praze  a trénuje kousek od rádia, takže jsme spolu možná více než dříve, když byl v Příbrami na gymnáziu. Navíc se střídáme i v řízení, takže nám dojíždění nevadí.
Potkáváš i vyzpovídáváš mnoho slavných osobností. Kdo je podle tebe v Česku osobností největší?
 
Měla jsem možnost za ta léta točit rozhovory snad s každým politikem, sportovcem a umělcem této země. Ale mezi mé poslední rozhovory patří před Vánocemi asi Bohdan Pomahač, transplantolog, působící v Bostonu, který vrací lidem tváře a přišívá ruce. Číší z něho taková pokora a charisma, že smekáte. Nebo Petra Kvitová, která mě překvapila také svou pokorou, přestože její jméno zná celý svět. Velkou osobností je pro mě i Tereza Maxová. Mám tu čest spolupracovat s její Nadací Tereza Maxová dětem.

 

Je náročné se v mediální oblasti prosadit?

Je těžké se dostat jako úplně neznámý hlas a tvář do rádia. Vím to, protože u výběru nových moderátorů sedím. Uchazeči přijdou na konkurz a na konci slyší: ,,Děkujeme, ozveme se Vám.” A nic. Já jsem tehdy měla obrovské štěstí. Podle mě je ale ještě těžší se v tomhle oboru udržet, ale pak díky svým zkušenostem, znalostem a kontaktům nabíráte na ceně. Já například odmítla dvakrát nabídku Frekvence1, protože to nebylo to, co jsem v tu dobu hledala. Počkala jsem si a přišla nabídka do BBC. Někdy se čekání vyplatí.:)

 

Máš ještě nějaké vyšší ambice do budoucna?

Co se týče rádia, pro mě je moderátorsky už jen jedna meta. Mám za sebou kariéru dlouhou pět let v komerčním Expres rádiu, 6letou v Radiožurnálu, teď zatím dvouletou na BBC.  Profesně nejvýš je pro mě rádio sídlící na Hagiboru v Praze (pozn. red. Rádio Svobodná Evropa), pečlivě střežené kamerami a ostnatým drátem. Ale i kdyby se tenhle sen nesplnil, jsem s tím co bylo a je maximálně spokojena.

 

Co bys na závěr popřála Příbramákům do nového roku 2015? 

Naše rodinná přítelkyně žijící v Německu říká: ,,Tohle není generální zkouška na život. Žijte a chovejte se podle toho.” Já už se tak chvíli snažím. Štěstí a zdraví Vám ráda popřeji kdykoliv v éteru rádia! Děkuji, že žiji v Příbrami. Tohle město a příroda kolem mi dává stále sílu a energii…. a snad i Vám.


Zdroj: red.

 

O autorovi

Odpovědět

*