ROZHOVOR: Nový quarterback Příbram Bobcats

d3731331-f265-469a-9259-021d88b9c6bbPříbramský tým amerického fotbalu Příbram Bobcats letos opět posiluje na několika pozicích hráči ze severoamerického kontinentu. Nejdůležitějším strůjcem útočné mašiny příbramského celku bude Doug Webster, jež hraje na pozici quarterbacka a bude korigovat útočnou strategii. Příbram jako dvojnásobný vícemistr České republiky letos nehodlá podlehnout žádnému soupeři a chce do Příbrami konečně přivézt zlaté medaile. V tom se shoduje i Doug.

Otázka č.1: Jak jsi se vůbec dostal k nápadu hrát za Příbram a víš něco o městě nebo historii klubu?

O Příbrami jsem před rozhovorem s trenérem Sebastianem Fandertem neslyšel. Působil na mě jako velmi soustředěný trenér s vizí úspěchu. Po několika společných konverzaccích můj zájem o to hrát v Příbrami o hodně vzrostl. Mluvili jsme o útočném schématu a týmové historii, což mě přesvědčilo o tom jít hrát do Česka. Z toho co jsem pochopil tak mají Bobcats obrovskou touhu vyhrát a já jsem toho chtěl být součástí.

Otázka č.2: Quarterback je samozřejmě ten nejdůležitější člen týmu – drží tým pohromadě a je viděn jako vůdčí osoba. Jak se na takové pozici v Evropě cítíš, kde je pozice quarterbacka asi více důležitá pro úspěch týmu než jakákoliv jiná pozice v USA?

Miluju pozici quarterbacka a mám s ní více než 18leté zkušenosti. Role je to složitá, spousta momentů s velkým nátlakem kdy jste buď hrdina, nebo ten co to pokazí, ale já bych to jinak ani nechtěl. Mojí velkou ikonou byl Brett Favre – pistolníkový a kovbojský typ quarterbacka, ale všichni v týmu věděli že se na něho mohli spolehnout v jakékoliv situaci a já se snažím o to samé.

Otázka č.3: Teď něco trošku jiného – je něco, čeho se jako návštěvník Evropy, konkrétně České republiky, bojíš? Myslíš že jazyková bariéra by mohl být problém nebo existuje něco jiného, co pro tebe bude výzvou? Bude ti chybět rodina a přátelé, nebo se více těšíš na poznání nových přátel a spoluhráčů?

O České republice jsem od svých kamarádů neslyšel nic jiného než jenom to nejlepší. Jazyková bariéra určitě bude částečný problém, ale to je součástí celé výzvy. Vlastně je to jeden z mých nejoblíbenějších prvků celého tohohle dobrodružství – poznávání nové kultury a jiného životního stylu než je ten můj, je to velmi inspirující. Rodina a přátelé mi budou chybět, ale nemohu se dočkat až se skamarádím s Bobcats rodinou a udělám si nové přátele. Moje největší obava je selhání. Není nic co bych si přál víc, než přivézt do Příbrami zlaté medaile.

Otázka č.4: V Evropě jsi již americký fotbal hrál, můžeš s námi své zkušenosti v několika větách shrnout? Jak se americké a evropské týmy liší?

Byla to skvělá zkušenost. Když jsem hrál první rok v Evropě, pochopil jsem, jaké obrovské výhody má tento sport doma v USA, což mi hodně otevřelo oči. V Evropě je spousta talentovaných hráčů, ale vždy to nakonec končí u znalosti hry. Je skvělé vidět děti kterým je 6 až 8 let se zájmem hrát americký fotbal místo evropského standardu kolem 14-16 let, to dělá obrovský rozdíl. V jakémkoliv sportu, nebo prostě v čemkoliv co v životě děláte, jsou rozhodujícím faktorem mezi úspěchem a selháním takovéto malé věci. Tyto malé věci se dají rozvinout pouze skrze roky zkušeností a studování hry.

Otázka č.5: Máš před zápasem nějaký rituál, který dodržuješ? Někdo se rád modlí, někdo medituje – máš něco takového?

Můj rituál začíná vždy snídaní. Hezká a velká snídaně, příprava mysli a těla na souboj. Dělám spoustu psychické přípravy a opakuji si herní plán několikrát dokola – představuji si hřiště a naše vítězství. Jsem pověrčivý a během herního dne jsem se vším velmi pečlivý. Před vkročením na hriště se vždy pomodlím – abych já i moji spoluhráči měli sílu, a aby se na obou stranách barikády nestala žádná zranění.

Otázka č.6: Z pohledu zkušeností se hrou jsi pro tým samozřejmě obrovskou oporou a americký fotbal znáš lépe než většina hráčů tady v Evropě. Myslíš si že se od svých českých spoluhráčů můžeš něčemu přiučit?

Jedna z největších lekci je asi to, že americký fotbal se zde hraje čistě pro zábavu. Je to hra a je jednoduché se nechat unést a začít to brát až příliš vážně. Jestli dokážeme nastolit balanc mezi vážností a zábavou, dokážeme skvělé věci. Na druhou stranu jsem v cizí zemi jejíž jazykem nemluvím – nemůžu se dočkat na cestování a poznávání kultury Střední Evropy, ve které jsem ještě nikdy nebyl.

Otázka č.7: Jaká je tvá filozifie disciplíny?

Moje filozifie je jednoduchá – dobrá příprava předchází hořkému zklamání. Všichni co budou v té šatně – hráči, trenéři, management a další pomocníci – něco obětovávají pro to, aby tam mohli být. Oběti pro týmový úspěch. Pokud se všichni naladíme na tuto stejnou vlnu, je úžasné to sledovat.

Otázka č.8: Jaké je slovo nebo fráze, pod kterou chceš, aby si tě spoluhráči pamatovali a popisovali tě?

„Šampioni nevznikají v posilovně. Šampioni vznikají hluboko uvnitř – chuť, sen a vize.” – Muhammad Ali. Tato slova to perfektně popisují.

Otázka č.9: Co si myslíš je tvůj největší sportovní úšpěch?

Můj největší úspěch byl v roce 2009, kdy jsem hodil a úspěšně dokončil „hail marry” (velmi náročná akce s dlouhým hodem míče, pozn. autora rozhovoru) jednu sekundu před koncem hry. Tato akce se stala nejlepší hrou pořadu Sports Center v americké televizi ESPN a ten týden jsem překonal i mojí ikonu Bretta Favra. „Za hrou, která by mohla překonat Bretta Favra a Carsona Palmera stojí Doug Webster ze Severního Newtonu, Kansasu.” – bylo to neskutečné a budu si to navždy pamatovat.

Otázka č.10: Poslední otázka – odkud čerpáš svojí inspiraci?

Každý den mě inspirují ti méně šťastní z nás. Mám skvělou rodinnou podporu, ale když jsem vyrůstal, tak všechno tak růžové nebylo. Hraju s velkým zápalem a neutuchajícím odhodláním k mé rodině a těm z nás, co měli méně štěstí a musí o svůj život aktivně bojovat. Pětileté děti s rakovinou s úsměvem na tváři. Od těch co by klidně mohli zůstat ráno v posteli s omluvou, ale místo toho jdou ven a pomáhají ostatním. Od těch co neberou „ne” jako odpověď. Vy mi řeknete „to nedokáže” a já řeknu „tak se dívej.”

1c1acfc4-665d-459f-ac4a-488be73fbb5b

 

Zdroj: red., autor: Jakub Mráz (Příbram Bobcats)

Odpovědět

*