S příbramskou cestovní kanceláří na Lipno

Logo  CK AJVCestovní kancelář AJV Příbram pořádá od června do září týdenní pobyty do nově zrekonstruovaného hotelu AKTIV na Lipně. Heslem „AKTIVNĚ NA LIPNĚ“se zaměřují na turisty, kteří chtějí poznávat, či provozovat pěší turistiku nebo cykloturistiku. A kam se všude můžete vydat?

Na kole do přírody

Region a především okolí Lipenského jezera je rájem pro cykloturisty. Značené cyklotrasy, vedoucí krásnou přírodou, propojují turisticky zajímavá místa. Trasy jsou vyznačeny na mapě.

Vydat se na kole do přírody umožňuje prožít krásnou aktivní dovolenou. Cyklotrasy Vás povedou hlavními turistickými centry s potřebnými službami a zázemím pro zajištění Vaší příjemné aktivní dovolené a zároveň se po nich dostanete k přírodním a kulturním atraktivitám této překrásné oblasti.

Množství cyklotras nabízí možnosti, jak pro zkušené cyklisty, tak pro turisty, kteří chtějí jen jízdu na kole vyzkoušet. Každý si jistě najde trasu, vyhovující právě jemu. Nepřeceňujte své síly a pamatujte, že důležitější je vrátit se, než ujet co nejvíce kilometrů.

Hrad Rožmberk

Jeden z nejstarších hradů jižních Čech, je dominantou stejnojmenné obce. Byl vybudován nejpozději okolo poloviny 13. století. V letech 1840 až 1857 za Jana Buquoye byla provedena důkladná přestavba hradu v duchu romantické gotiky. V průběhu staletí byl hrad v držení rodu Vítkovců, Rožmberků, Švamberků, Buquoyů… Rozhodně doporučujeme zakoupit prohlídku i s vyhlídkou z hradní věže, a navštívit hradní mučírnu (samostatná expozice).

Vítkův Hrádek

Nejvýše položený hrad v Čechách – 1.053 m.n.m. s vyhlídkovou plošinou s unikátním výhledem na Lipenské jezero a okolí, za příznivého počasí jsou vidět i Alpy. Leží jen asi 400m od osady Svatý Tomáš, kam se dá zajet autem, a tak je zřícenina hradu velice dobře přístupná.

Osobně doporučuji zanechat auto na parkovišti „Na Uhlišti“ a dále pokračovat po naučné stezce cca 7 km k hradu, zpět využít zkratku přímo ze Svatého Tomáše k parkovišti cca 1,5 km.

Dívčí Kámen

Gotický hrad ze 14. století byl ve vlastnictví Rožmberků, od 16. století opuštěný. Dnes rozsáhlá volně přístupná imageszřícenina. Máte možnost celou zříceninu prozkoumat a díky popiskám na jednotlivých místech si můžete udělat představu, jak hrad vypadal kdysi. Na zříceninu se dostanete z Třísova, kde je parkoviště, odtud cca 3 km příjemná procházka ke zřícenině hradu. Stezka začíná u stoleté lípy, pokračuje kolem polí a než Vás zavede dolů k řece.

Čertova stěna

Hluboce zaříznuté původní řečiště Vltavy s balvany a mísovitými prohlubněmi, nad pravým břehem uvidíte kamenné moře ledovcového původu. Jedinečná ukázka síly přírody, jen tady člověk pochopí, jak je vůči přírodě malinkatý. Parkoviště naleznete přímo u silnice vedoucí na Vyšší Brod a odtud cca 300 m na vyhlídku.

Kleť

Na vrcholu 1.084 m.n.m. naleznete nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách. Překrásný výhled umožňuje spatřit nejen téměř celé Jižní Čechy, ale za příznivého počasí i Alpy.Na vrchol se dostanete lanovkou z Krásetína nebo „po svých“, doporučuji využít značených cest, cesta přímo pod lanovkou je ke konci docela krkolomná.

 

Cestu z vrcholu rozhodně doporučuji využít možnosti sjet na koloběžkách – trasa vede přímo k parkovišti pod lanovkou. Trasa není nijak náročná a při troše opatrnosti ji zvládne rozhodně každý včetně dětí.

Pohádkový les

V Hořicích u areálu „Pašijových her“ najdete rozhodně zajímavou aktivitu Pohádkovou rezervaci. Parta lidí kolem pana Ptáčka Vám a Vašim dětem rozhodně zpestří Váš pobyt v našem regionu. Budou se smát nejen Vaše děti, ale herci rozhodně rozesmějí i Vás. Pohádkové postavy : Bludička, Vodník, Čert, Divoký mužík, ….  Červená Karkulka a průvodce pan Ptáček Vás provedou lesem a uvedou Vás do příběhu plného smíchu.

Plešné jezero

 

Jezero ledovcového původu s rozlohou 7,48 ha v nadmořské výšce 1.090 m.n.m. s maximální hloubkou 18,3 m. Asi 200 m od jezera naleznete šestihektarové kamenné moře taktéž ledovcového původu. Na plošině nad jezerem naleznete památník Adalberta Stiftera z roku 1877. Nad hladinou se tyčí skalní jezerní stěna vysoká 330 m. Celou kulisu rámuje nejvyšší vrchol Šumavy – Plechý s výškou 1.378 m.n.m. Jezero je dosažitelné na kole nebo pěšky, auto můžete zanechat v obci Nová Pec – Láz.

Schwarzenberský plavební kanál

Toto unikátní technické dílo bylo zbudováno v letech 1789 – 1791. Myšlenka tohoto kanálu byla – doprava dřeva ze Šumavy do Vídně a Prahy. Kanál překonává rozvodí Vltavy a Dunaje, Jeho délka přesahovala 80 km, na většině míst je opraven a Vy máte možnost vidět vodní tunel i vodní most. Kolem kanálu vede výborně upravená stezka pro cyklisty i pěší.

 

Nejvýhodnější nástupní místo s parkovištěm – osada Jelení, zde najdete i malé muzeum s maketou tohoto technického unikátu.

Raftem po Vltavě

Být u Lipna a nezkusit si sjet Vltavu na raftech je jako byste skoro nikde nebyli. Vltava od Vyššího Brodu je rozhodně nejznámější vodácká řeka, není nijak náročná a není problém sjet ji na raftu i pro úplného začátečníka včetně dětí.Osobně doporučuji dojet do Vyššího Brodu a odtud si vybrat přiměřenou trasu (např. do Rožmberku trvá cesta cca 2,5 hodiny).

 

Stezka v korunách stromů, Národní park Bavorský les

Nejdelší stezka na světě v korunách stromů, je v německé části Šumavy, její délka je 1300 m.

Procházet se nad zemí ve výšce 8 až 25 m nenarušenou přírodou, tento jedinečný pohled z nezvyklé perspektivy vám nabízí Stezka v korunách stromů v Národním parku Bavorský les.

 

Přístupová cesta k největšímu parku tohoto druhu na světě se nachází u parkoviště vedle výběhů pro zvěř. Nástupní věž je vybavena výtahem, který umožňuje pohodlný a volný přístup důchodcům, vozíčkářům i rodičům s kočárkem.

 

Po lávce převážně z dřevěné konstrukce, která je opatrně zasazena do smíšeného lesa, je každý návštěvník obohacen o nefalšovaný přírodní zážitek. Tento neskutečný zážitek je umocněn didaktickými a orientačně smyslovými elementy, které se nacházejí podél celé stezky. Zde poznáte nezapomenutelnou zdejší krajinu a její různé životní formy v nové dimenzi.

 

Lávka dlouhá 1300m je zakončena 44m vysokou vyhlídkovou věží, ze které se naskýtá fantastický a bezmála neomezený výhled: směrem k vrcholu Luzný na neosídlenou oblast lesní divočiny, druhým směrem na pečlivě upravenou kulturní krajinu Bavorského lesa, s Alpami na obzoru.

Chcete vyrazit na Lipno?  Navštivte http://www.ajvpribram.cz/  nebo přímo  http://www.ajvpribram.cz/detail-zajezdu/lipno-hotel-aktiv-vyhodne-rodinne-balicky/152908a/82118045d a jeďte relaxovat a sportovat.

Zdroj: red.

 

Odpovědět

*