ŠKOLNÍ VÝLET – KORUNOVAČNÍ KLENOTY

V pátek 19. 1. 2018 se naše třída S3A vypravila do hlavního města Prahy na výstavu korunovačních klenotů. V rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. výročí založení České republiky byly klenoty opět po dvou letech vystaveny, tentokrát ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Do Prahy jsme my, osmnáctiletí, jeli samostatně, mladší jeli s paní učitelkou a paní ředitelkou. Všichni jsme se sešli v 8.45 hod. v Praze Na Knížecí a pokračovali jsme metrem k Pražskému hradu. Před bránou Pražského hradu už stála velká fronta lidí. Před vstupem za brány hradu jsme všichni museli odložit batohy a tašky, mobily a také kovové věci jako na letišti, a projít bezpečnostní kontrolou.

Vystáli jsme dlouhou frontu, určitě tak na 2 hodinky, byla nám pěkná zima, ale stálo to za to. Svatováclavská koruna, žezlo, královské jablko a také korunovační plášť, vše bylo vystaveno v nové 3D vitríně, takže bylo pěkně vidět ze všech stran. Ale zdržovat a dívat se déle jsme nemohli. Honem prohlédnout, vyfotit a šup pryč. Paní, která stála vedle vitríny, nám moc času nedala. Jednak z bezpečnostních důvodů a jednak také z obrovského zájmu lidí. Koruna je dosti velká a také těžká, váží téměř 2,5 kilogramu. Karel IV. ji měl na korunovaci, potom ji raději moc nenosil. Také by mu mohla zlomit vaz. Součástí výstavy byla i přilba sv. Václava, jeho zbroj, do které by se dnešní člověk těžko vešel
a meč.

Cestou z Pražského hradu jsme procházeli kolem Hostince U Dvou slunců v Nerudově ulici, ve kterém bydlel spisovatel Jan Neruda. Pokračovali jsme ke Karlovu mostu, kde prodávali drahé, ale výborné trdelníky. Poté jsme prošli kolem Orloje na Staroměstském náměstí a pokračovali až na Václavské náměstí. Všude bylo plno lidí. No, jako v Praze. Na „Václaváku“ nám dala paní učitelka rozchod na jídlo, což jsme všichni uvítali a využili i na drobné nákupy. Po nákupní a stravovací přestávce jsme se opět všichni sešli a vydali se pěšky kolem Národního divadla na autobusové nádraží Na Knížecí.

Učitelé i žáci si výlet moc užili. Korunovační klenoty byly poprvé vystaveny v roce 1929 a do konce 20. století celkem devětkrát. Od roku 2003 čtyřikrát, naposledy v roce 2016. Jsme rádi, že jsme právě ke 100. výročí a k 25. výročí mohli být u toho.

Zdroj: red., autor: Anna Stefanidesová, Petr Kaiser

Odpovědět

*