Slam poetry exhibice poprvé v Příbrami!

audio-1851517_1920V pátek 31. března ve 20:00 hodin se v Čajovně Na Zemi uskuteční první příbramská exhibice ve slam poetry. Účast přislíbili přední čeští slameři, mistr ČR 2014 Anatol Svahilec, Pavel Oškrkaný nebo Honza Dibitanzl. Vstupné je 90 Kč.

Slam poetry je specifická kategorie básnického přednesu. Vznikla v 80. letech 20. století v Chicagu. Stojí na pomezí divadla a poezie. Základní pravidla jsou jednoduchá: vlastní text, tříminutový časový limit a žádné rekvizity. Většina klání je dvoukolová a vylosované pořadí slamerů se po prvním kole obrací. Zvítězí ten, kdo dostane od diváků nejvíc bodů. Hodnotí 5–10 náhodných porotců body od nuly do desíti. Diváci jsou nezřídka vyzváni k interakci, třeba k zadání tématu básně či slova, které má vystupující použít a celkově se od nich očekávají reakce na výkon účinkujícího.

Od stand-upu se slam poetry liší zapojením básnických prvků, jako je rytmus, rýmování, popřípadě aktivním pohybem po jevišti či sále. Přednášený text může být předem připravený, eventuálně přímo čtený na jevišti, nebo může být báseň tvořena na místě, nicméně obsah výstupu musí být vždy autorský. Slameři většinou vystupují jednotlivě, například ve Spojených státech ale umělci sdružení do týmů podle domovských měst soutěží o celostátní titul. Řada slamerů používá pseudonym.

Vždy na podzim se koná mistrovství ČR ve slam poetry. Vítězové regionálních kol konaných převážně v krajských městech se potkají ve finále. Mimoto jsou pravidelně pořádána exhibiční vystoupení a slamerské workshopy ve městech po celé České republice nebo na festivalech. Více o slam poetry na slamoviny.cz.

Zdroj: red.

Odpovědět

*