Socha Klementa Gottwalda po čtyřiceti letech opustila Příbram

sochaPříbramská socha československého komunistického politika Klementa Gottwalda, druhý odlitek sochy zhotovené akademickým sochařem Břetislavem Bendou pro město Písek, se v pondělí vrátila do jižních Čech, rodiště svého autora. Zamířila do Alšovy jihočeské galerie.

S ohledem na regionální souvislosti bylo dílo jihočeského rodáka Břetislava Bendy nabídnuto Jihočeskému kraji, resp. správci jeho uměleckých sbírek, kterým je Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou, která vlastní další Bendovy práce. Galerie projevila zájem a zastupitelé pak v květnu letošního roku rozhodli o darování sochy právě této galerii.

„S odstupem času, z dnešního úhlu pohledu, považujeme za pozitivní, že byl umělecký předmět zachován, přestože jeho námět je sporný. Je totiž dokladem historie takové, jaká byla. Město Písek nechalo bronzový originál v roce 1990 roztavit,“ sdělila již dříve ředitelka příbramské Galerie Františka Drtikola s vysvětlením, že předáním sochy Alšově jihočeské galerii, jakožto oficiální instituci, bude zaručeno, že nebude nikdy zlikvidována. „Dílo bude zapsáno do Centrální evidence sbírek a bude s ním nakládáno dle příslušných předpisů,“ dodala na závěr ředitelka galerie.

socha2

Zdroj: red., autor: Pavlína Svobodová

 

Odpovědět

*