Soud potvrdil šestiletý trest za napadení romské rodiny v Příbrami

VězeníVrchní soud v Praze dnes potvrdil šestiletý trest pro Jiřího Pletánka za těžké ublížení na zdraví. Loni v březnu Pletánek vnikl do domu v Příbrami kde žili Romové a dva fyzicky napadl. Podle odvolacího soudu nebyl prokázán rasový motiv jeho činu. Soud také přiznal odškodnění jen jedné ze tří poškozených, muže a mladší ženu napadl Pletánek fyzicky, její matka žádala odškodné za duševní újmu.
Krajský soud v Praze v dubnu původně rozhodl, že odškodněna by měla být i druhá žena. Obžalovaný muž už ale rodině z vlastní iniciativy zaplatil 200.000 korun.
Přestože nebyl prokázán rasový motiv, nechal odvolací soud trest ve stejné výši. „Pokládáme ho za přiměřený, protože došlo ke spáchání většího množství trestných činů,” uvedl předseda soudního senátu Jiří Lněnička. Kromě těžkého ublížení na zdraví, za které hrozilo Pletánkovi pět až 12 let vězení, byl odsouzen za porušování domovní svobody, řízení v opilosti a pěstování marihuany.
Obhájkyně u soudu řekla, že obě svědkyně si na rasově motivované výkřiky pachatele vzpomněly až několik týdnů po první výpovědi. Soud prvního stupně podle ní nevzal v potaz výpověď svědka, který stál na ulici před domem a slyšel jen křik ženy a dětí. Sám Pletánek si nic nepamatuje, byl prý pod vlivem drog, alkoholu a celou noc nespal.
Do domu prý přišel proto, že ho den předtím někdo vykradl. Při jednom z dřívějších vloupání zloděje prý pronásledoval právě do domu, jehož obyvatele napadl. Při krádeži přišel o část sbírky minerálů po otci, ke které měl silný citový vztah. Další minerály bude muset prodat, aby mohl zaplatit nařízené odškodné pro poškozené a pojišťovnu. “To je pro mě mnohem větší trest, co se týče mé duše, než že strávím nějaký čas ve vězení,” řekl Pletánek.

Zdroj: ČTK

Odpovědět

*