Spálené Poříčí chce, aby mělo na náměstí sídlo nové CHKO Brdy, zájem má také Příbram

BrdySpálené Poříčí na Plzeňsku jedná s ministerstvem životního prostředí, aby ve městě zřídilo sídlo Chráněné krajinné oblasti Brdy, která vznikne v lednu 2016 po zrušení vojenského prostoru. Koupilo největší dům na náměstí, který by zdarma správě oblasti poskytlo. ČTK to řekl starosta Pavel Čížek. Ministerstvo, které vznik nové chráněné oblasti připravuje, o jejím sídle ještě nerozhodlo. Ucházejí se o něj také Příbram, Strašice nebo Rožmitál pod Třemšínem.

“Nikdy jsme nevyžadovali, aby sídlo CHKO bylo v Plzeňském kraji, protože i po vrácení území rušeného vojenského prostoru Brdy obcím Plzeňského kraje, budeme mít zhruba třetinu tohoto území (zbylé dvě třetiny pak obce ve Středočeském kraji),” řekl plzeňský krajský radní pro životní prostředí Václav Štekl (KSČM). Respektuje, že díky tomu, že Středočeši převezmou větší území, mělo by být sídlo u nich.

“Žádostí přišlo na ministerstvo životního prostředí několik. Má svá kritéria, například obslužnost území, příslušnost k horopisném celku Brdy a podobně. Věřím, že výběr bude udělaný fundovaně. Kde bude sídlo, není až tak důležité,” řekl starosta Strašic z Rokycanska Jiří Hahner.

Podle Čížka je logické, aby sídlo Chráněné krajinné oblasti Brdy bylo právě ve Spáleném Poříčí, protože nová chráněná oblast bude rozšířena vedle vojenského újezdu o souvislou oblast v okolí Spáleného Poříčí, Mitrovic, Čížkova a středočeského Rožmitálu. “Obcí, které sousedí jen s vojenským prostorem a nemají to CHKO rozšířené, tak těch se to nedotkne,” uvedl. Podle Čížka by bylo logické mít státní správu tam, kde budou lidé nejvíce ovlivněni, třeba zemědělci a lesníci omezením hospodaření. “Tedy buď Spálené Poříčí nebo Rožmitál,” řekl. Pokud by nevyšla správa, tak by Čížek chtěl, aby tam ministerstvo zřídilo alespoň infocentrum chráněné oblasti.

Spálené Poříčí usiluje o sídlo usiluje, protože si myslí, že je na něj nejlépe připraveno. Tvrdí, že má dlouhou tradici v ekologii. “Český svaz ochránců přírody tam působí 25 let, Ekoncentrum přes 20 let, je tam střední ekologická škola, která má spoustu absolventů, kteří pracují v národních parcích nebo chráněné krajinné oblasti,” uvedl Čížek. Město dává ministerstvu podklady.
“Dokonce jsme koupili objekt, který je přesně pro chráněnou krajinou oblast, je připraven a poskytli bychom ho zdarma,” uvedl Čížek. Má vlastní dvůr s garážemi, stodolou s možnostmi rozvoje a nejméně tři bytové jednotky. Město je velmi dobře připravené na turistický ruch, což je další kritérium ministerstva. Má hotel s 54 lůžky, penzion, galerii, prohlídkové okruhy, celoročně otevřené infocentrum, několik naučných stezek. A chceme v tom pokračovat cyklostezkou z Plzně, která se připravuje, řekl.

Vojenský újezd se nyní ruší, armáda tím chce ušetřit. Příslušný zákon už schválil Parlament a podepsal prezident, platit začne od roku 2016. Ochrana přírody v Brdech má být zaručena právě vyhlášením chráněné krajinné oblasti.

Zdroj: ČTK, foto: red

Odpovědět

*