SPECIÁL CESTA KE SVOBODĚ: Den po dni – 11. – 17. listopadu 1989

Crowd During Velvet RevolutionU příležitosti 25 výročí listopadových a prosincových událostí jsme pro Vás připravili krátký speciál CESTA KE SVOBODĚ: DEN PO DNI. V několika dílech Vám přiblížíme klíčové události při nichž padl komunistický režim v tehdejším Československu.

11. listopad 1989 – V tehdejším Československu panuje relativní klid, v Evropě však již nikoliv. Před dvěma dny se otevřely hranice východního Německa a padla Berlínská zeď – symbol rozdělení nejen Německa, ale i Evropy a možný celého světa. Po otevření hranic proudí do západní části Berlína desítky tisíc lidí.

13.listopadu 1989 – Již třetí den pokračují a začínají vrcholit demonstrace v Teplicích. Severočeské město se topí v žlutošedé mlze, úřady vyzývají obyvatele, aby nevycházeli a nevětrali. Dochází k zaplnění náměstí demonstranty, zasahuje veřejná bezpečnost, která vytlačuje demonstranty z náměstí. Ti se přemisťují před sídlo KSČ, kde získávají slib veřejné debaty v následujícím týdnu. To se však v celé zemi rozjedou události nečekaným směrem.

Národní třída17. listopadu 1989 – Začíná téměř dvacetitisícová demonstrace studentů na Albertově, která pokračuje směrem na Vyšehrad. Během demonstrace se skandují protirežijní hesla. Poté průvod studentů míří do centra. Na Národní třídě dochází k obklíčení průvodu příslušníky bezpečnostních složek. Dochází k zatlačení davu do malého prostoru a v půl 9 večer začíná brutální zásah, při kterém jsou demonstranti biti a zatýkání. Dochází k zranění více jak 650 lidí, některých velmi těžce. Začíná se šířit zpráva o smrti studenta Martina Šmída. Československá televize vysílá do světa informace o protisocialistických vystoupení a pokusech narušit veřejný pořádek. Zásah bezpečnostních složek je obhajován jako “snaha o udržení míru a pořádku”. Zbití studenti uvažují o velké stávce…

Zdroj: red, foto: tyden.cz

Odpovědět

*