Starosta Příbrami Vařeka věří, že se mu podaří udržet většinu

Nový starosta Příbrami Jindřich Vařeka (ANO) věří, že se i po odchodu dvou zastupitelů z klubu ANO podaří koalici udržet většinu. S jedním z revoltujících zastupitelů je v kontaktu a připravují společné prohlášení, řekl dnes Vařeka novinářům.

Příbramské hnutí ANO, které ve městě vládne spolu s TOP 09, přišlo o Jitku Stefanidesovou a Vladimíra Dandu, kteří se stali nezařazenými zastupiteli. Vládní koalice tak má jen 12 z 25 hlasů. Vařeka se ale potíží neobává. “Já jsem hluboce přesvědčen o tom, že k tomu, aby tady došlo k nějakým zásadním změnám, respektive k chaosu, se nenajde 13 rukou, které by se zvedly. Takže si s tím nedělám hlavu,” prohlásil.

Revoltující zastupitelé se nedostali do městské rady, přestože Stefanidesová byla dvojkou na kandidátce ANO a Danda získal druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů. Při volbě první místostarostky nehlasovali pro kandidátku ANO Alenu Ženíškovou, která byla nakonec zvolena jen díky podpoře mimo koalici. Klub ANO poté Stefanidesovou vyzval ke složení mandátu, což ona odmítla a stala se nezařazenou. Danda odešel z klubu o své vůli.

Místostarosta Václav Švenda (TOP 09) sází na to, že se oba přihlásili ke koaličnímu programu a podepsali koaliční smlouvu. “Takže nás to zatím nechává v klidu a chtěli bychom se spíš věnovat plnění programového prohlášení,” řekl.

Koalici by mohli podporovat i bývalý starosta Pavel Pikrt, který po volbách vystoupil z ČSSD, na jejíž kandidátce se do zastupitelstva dostal, nebo zastupitel za KSČM Vladimír Kyselák. Právě díky jejich hlasům byla zvolena do funkce Ženíšková. Zda může koalice s jejich podporou počítat i do budoucna, nechtěl Švenda předjímat. “Nevím, jestli ve všech případech budou podporovat koalici, je to jejich svobodné rozhodnutí, ale jestli jim jde o dobro města – a my se budeme snažit prosazovat dobré věci – tak předpokládám, že ji podpoří,” dodal.

Pikrt se po odchodu z vedení města vrátil do referentské pozice v městské realitní kanceláři. Vařeka dnes odmítl zprávu o tom, že by se měl stát vedoucím této organizace. V žádném případě se prý nesníží k tomu, aby rozdával funkce, to by raději už nebyl v čele radnice. “Pokud bychom se chovali tak, že budeme rozdělovat funkce jenom proto, že to politicky potřebujeme, tak děkuji, beze mě. Já si pojedu k moři,” uzavřel.

Zdroj: ČTK

Odpovědět

*