Starostou Dobříše bude zřejmě lídr STAN Stanislav Vacek

Starostou Dobříše na Příbramsku bude zřejmě lídr STAN Stanislav Vacek. Místostarosty by měly být volební jedničky TOP 09 a ČSSD Petra Neubergerová a Stanislav Holobrada. Vítězná ODS dosavadního starosty Jaroslava Melši tak pravděpodobně skončí v opozici. Strany budoucí koalice ještě jednají o spolupráci s ANO, řekl dnes ČTK Holobrada.

ČSSD, TOP 09 a STAN by měly dohromady těsnou většinu 11 z 21 křesel v zastupitelstvu. Podle Holobrady by ale koalice mohla být širší. “Do soboty se má vyjádřit ANO, jestli přijme nabídku podílet se na vedení města,” uvedl.

“Máme plány, jak se starat lépe o majetek, a chystáme spoustu dalších věcí,” řekl ČTK Vacek, který už byl starostou v letech 1994 až 2002 a později místostarostou. V čele radnice bude nyní i přesto, že jeho uskupení skončilo v komunálních volbách až na čtvrtém místě. ODS totiž se svým kandidátem na starostu při koaličních jednáních neuspěla a zástupce ČSSD se nakonec rozhodl, že město vést nechce.

Koalice ODS a ČSSD pokračovat nebude

Pokračování dosavadní koaliční spolupráce ODS a ČSSD podle Holobrady neumožnil volební výsledek, protože by obě strany společně už neměly většinu hlasů v zastupitelstvu. Na prvních jednáních se zástupci obou stran navíc neshodli v tom, kdo by měl být starostou. ODS navrhovala Melšu a ČSSD dvojku na své kandidátce Tomáše Hadžegu, který ale později o funkci přestal mít zájem.

Podle Vacka ODS kategoricky trvala na Melšovi ve vedení města, což se zástupcům STAN nelíbilo. “Tu spolupráci jsme si neuměli představit a na tom celé vyjednávání skončilo,” řekl Vacek.

Holobrada se o křeslo neucházel

Holobrada se o křeslo starosty neucházel kvůli práci ve vedení příbramské nemocnice, která ho značně zaměstnává. Z koaličního jednání vyplynulo, že bude neuvolněným místostarostou. Nakonec se strany budoucí koalice shodly na tom, že město povede Vacek. Ustavující jednání nového zastupitelstva, na němž bude zvoleno nové vedení města, bylo svoláno na 6. listopadu.
ODS bude mít v novém zastupitelstvu pět křesel, ČSSD a TOP 09 získaly po čtyřech mandátech. STAN mají tři a hnutí ANO dva zastupitele. Po jednom křesle obsadí Otevřená radnice, KSČM a KDU-ČSL.

Zdroj: ČTK, foto: mestodobris.cz

Odpovědět

*