Středočeští hasiči a záchranáři opět zažili rušného Silvestra

Silvestrovská noc ve středních Čechách opět zaměstnala hasiče i záchranáře. Hasiči po půlnoci vyjížděli hlavně k požárům popelnic, kontejnerů, garáží i rodinných domů kvůli manipulaci lidí s petardami a světlicemi. V prvních šesti hodinách nového roku vyjížděli k 18 zásahům, informoval dnes ČTK mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík. Záchranáři za noční silvestrovskou dvanáctihodinovou směnu vyjeli k 219 případům.

Podle mluvčího středočeské policie Jakuba Vinčálka nemuseli policisté ve středních Čechách zasahovat u vážnějších problémů. Na Mělnicku ale na Silvestra po 18:00 vlak usmrtil člověka, příčina neštěstí se vyšetřuje.

I letos převažovaly výjezdy záchranářů k potížím spojeným s konzumací alkoholu, řezným poraněním od střepů a úrazům způsobených zábavní pyrotechnikou. Vyjížděli k 219 případům, loni jich bylo 185. Nejčastější zranění, která kvůli pyrotechnice vznikala, byla podle mluvčí středočeské záchranky Petry Effenbergrové tržná poranění a popáleniny obličeje, horních končetin a poškození sluchu. “Třináct minut po půlnoci vyjela posádka rychlé zdravotnické pomoci z Lysé nad Labem k muži do Mochova, kterému způsobila odpálená petarda úraz v oblasti obličeje.

Spousta úrazů je pod vlivem alkoholu

Po ošetření byl záchranáři přepraven do nymburské nemocnice,” uvedla. Podobná zranění v obličeji utrpěli i lidé v Neratovicích a v Nové Vsi pod Pleší na Příbramsku. “K silvestrovské noci patří zvýšená konzumace alkoholu, a tak k řadě úrazů došlo právě pod jeho vlivem, což navíc záchranářům komplikovalo komunikaci při zásahu i ošetření pacienta. V několika případech se během ošetřování záchranáři setkali s projevy verbální agrese,” dodala Effenbergerová.

Šest jednotek hasičů pracovalo na likvidaci požáru zahradního domku v Krňanech na Benešovsku. Kolem 22:00 hasiči z Benešova i s motorovým člunem na pomoc taxíkáři, který převrátil svůj vůz na bok do mělkého rybníka v obci Chleby nedaleko Týnce nad Sázavou.

Krátce po půlnoci hasiči vyjížděli k několika požárům kontejnerů a keřů, například v Čáslavi a v Kladně. “K většímu požáru garáže a přístřešku od zábavní pyrotechniky byly vyslány profesionální a dobrovolné jednotky do obce Kovansko kousek od Nymburka. Také v dalších hodinách se většina oznámených událostí týkala zapálených popelnic nebo kontejnerů při nevhodné manipulaci s petardami a světlicemi,” doplnil Holomčík. Před 4:00 hořel rodinný domek v Zadní Třebáni na Berounsku, uvnitř ale nikdo nebyl. Minutu po šesté hodině se požární sirény rozezněly v Poboří na Kolínsku, kde začal hořet rodinný dům.

Zdroj: ČTK

Odpovědět

*