Stromeček je nejrozšířenější vánoční tradice. Kde až má kořeny?

Asi jen těžko si dokážeme představit nejkrásnější svátky roku bez vánočního stromečku. Je jedno, zda je umělý, nebo živý. Podle odhadů se jich v České republice prodá každý rok asi milion. Pěstují se na specializovaných plantážích, přičemž jejich cesta od semínka do Vašich domovů trvá sedm let.

Mimo řezaných stromků si dnes lidé často pořizují stromky v květináčích. Zelené větve si jako symbol životní síly přinášeli do svých obydlí již staří Římané. K nám se tento zvyk dostal o mnoho století později, a to konkrétně v roce 1812, kdy ho rozsvítil ve svém zámečku ředitel stavovského divadla, J. C. Liebich. Mimo ozdobení stromku byl tento muž i první, kdo pod něj nadělil své rodině a přátelům vánoční dárky.

Domov nám o vánocích mimo větví provoní ještě vonné tyčinky, pryskyřice, tradiční vánoční františek, nebo purpura. František tomu říkáme zřejmě podle Františka z Assisi. Tato vůně je stará již 300 let a vznikla na území českého Krušnohoří. Vykuřování obydlí nemá ale jen aromatické účely. Má sloužit jako ochrana domova proti zlým silám.

Zdroj: red.

Odpovědět

*