Svatohorské gymnázium navštívili studenti Fakulty sociálních věd UK

I v letošním roce pokračovalo Gymnázium pod Svatou Horou ve spolupráci s Fakultou sociálních věd Univerzity Karlovy. Její studenti si pro gymnazisty opět připravili několik přednášek, kterými obohatili výuku předmětu základy společenských věd.I v letošním roce pokračovalo Gymnázium pod Svatou Horou ve spolupráci s Fakultou sociálních věd.

Pro studenty třetích ročníků se uskutečnila přednáška na téma „Politika a média“. Součástí bylo představení celého mechanismu tvorby zpravodajství a pravidla pro členění a tvorbu zpráv. Studenti se seznámili s principy fungování jednotlivých zpravodajských serverů a tiskových kanceláří typu Reuters nebo ČTK. V závěru se sami stali šéfredaktory fiktivní redakce tištěného média a pokusili se nasázet titulní stranu seriozních i bulvárních novin.

Přednáška „Výzkum ve společenských vědách“ ukázala různé metody sběru dat pro výzkum. Zároveň ukázala, jak lehce je možné s člověkem, který je objektem výzkumu, manipulovat.

Poslední přednáškou byla „Gamifikace – hry v našem životě“, zde se hovořilo o důležitosti her ve společnosti. Byla zdůrazněna jejich významná úloha při výuce a výchově – seznamování se s reálnými situacemi ve virtuálním světě, kde se lidé učí „na nečisto“ na tyto situace reagovat. Ale přednášející upozornili i na nebezpečí zapříčiněné dlouhodobým setrváváním ve virtuální realitě.

Výborně zpracovaná témata bylo radost sledovat a studentům Gymnázia pod Svatou Horou pomohla udělat si obraz o praktických využitích sociologie v běžném životě.

Zdroj: red., autor: Jitka Charyparová

Odpovědět

*