Turisté, jimž se od otevřou Brdy, získali vůbec první lexikon

BrdyTuristům, kteří od ledna budou moci procházet bývalý vojenský újezd Brdy, pomůže v orientaci lexikon, tedy abecední průvodce s 350 místopisnými hesly. O návštěvu bývalého vojenského prostoru, který byl 85 let veřejnosti nepřístupný, je obrovský zájem. Přestože do konce roku lze vstoupit na toto území jen s povolením vojenského újezdního úřadu, navštěvují ho o víkendech stovky lidí. To se příští rok určitě o řád zvýší, řekl ČTK autor průvodce Jan Hajšman, který už napsal knihu Tajemství brdských vrcholů.

“Rušený vojenský prostor není nijak zmapován, turistické stezky nejsou zatím značené,” uvedl Zdeněk Hůrka z vydavatelství Starý most, který knihu Brdy znovu otevřené vydal. Podle jeho kolegy Petra Flachse by mohl být o Brdy postupně možná stejný zájem jako o Šumavu. Jsou dostupné za 30 minut z Prahy i z Plzně.

Podle Hajšmana jsou v knize aktuální informace o území. “Nejatraktivnější budou Brdy pro cykloturisty, protože se dají za jeden den objet. Kopce jsou tam s převýšením do 300 metrů. Vzdálenosti pro pěší jsou delší,” uvedl autor. Podle něj by bylo vhodné tam zřídit ekobusy jako na Šumavě. Hlavní příčnou silnicí, která je ale rozbitá a pro automobily nevhodná, je trasa Příbram – Obecnice – Zaječov – Komárov.

Lexikon popisuje všechny obce, vrcholy a skály, historické a přírodní památky, vojenské objekty, zaniklé vesnice, vodní zdroje, hájovny a boudy včetně zaniklých a kříže, pomníky a mezníky. “Každý turista si může sestavit vlastní trasu podle sebe,” uvedl autor. Kniha mapuje i dalších 20 procent území jižních Brd za Spáleným Poříčím, které se stane součástí nové Chráněné krajinné oblasti Brdy.

Podle Hajšmana se celé území otevře veřejnosti po částech. Vstup do některých míst zůstane omezen. “Páteřní turistické trasy se stihnou vyznačit do léta, ale pak se to bude ještě několik let měnit, stejně jako na Šumavě po roce 1990,” řekl s tím, že otevření Brd zatím není dobře připravené.

Brdy jsou jedno z nejvyšších souvisle zalesněných pohoří v Česku s nejvyšší horou 865 metrů. Jsou minimálně zasažené turistickým ruchem, nejsou tam chaty, hotely ani průmysl.
Kniha, kde je i 300 ilustračních fotografií, stručně mapuje i 20 procent území, které zůstane nepřístupné. Jde o dopadovou plochu Brda, která bude sloužit jako cvičiště posádky v Jincích na Příbramsku.

                                                                                                                                                                                       Zdroj:ČTK

Odpovědět

*