V letošním roce poprvé betlémy z Valle di Ledro v Příbrami

V rámci projektu spolupráce betlémářů z Příbrami a Valle di Ledro budou k vidění v Příbrami betlémy z Itálie, které urazily více jak 696 km. Opačným směrem putovaly další tradiční příbramské betlémy, které jsou vystaveny v Biacesa Valle di Ledro.

Již od nepaměti se setkáváme s betlémy, které se snaží zachytit narození Krista v Betlémě. Stavění betlémů se dědí z generace na generaci a je tedy nadčasové. Nejinak je tomu v kraji pod Svatou Horou, která proslavila celý region tradičním umem místních betlémářů. „V Itálii se s vyobrazením narozeného Krista setkáme i ve slavné florentské galerii Uffizi, bohatě je popsána tradice betlémářství z regionů Tridentsko, Jižní Tyrolsko, Lombardie, Lazio a další,“ říká Josef Hovorka koordinátor projektu spolupráce betlémářů Příbram a Valle di Ledro.

Cílem je vytvořit kulturní a turisticky atraktivní výstavu v Příbrami a italském Valle di Ledro, k čemuž napomáhá připravovaná spolupráce místních betlémářů, která má v obou regionech již staletou tradici.

Každá figurka má svůj vlastní osobitý příběh a snaží se přiblížit běžný život každého z nás. Při pohledu na betlém, se může každý najít v zástupu k malému Ježíškovi a poznat tak sám sebe.„A tak v betlémech nalezneme figurky s hudebníky, sedláka, stařenku s vánočkou, kominíka nebo pána nesoucího soudek s označením Prazdroj 12,“ dodává
Josef Hovorka.

Realizace tohoto projektu včetně celkového financování je součástí spolupráce měst Příbram a Valle di Ledro, jejich osud se spojil během 1. světové války. Frontová linie vyhnala obyvatele z údolí Valle di Ledro do Příbrami a dalších měst v tehdejším Rakousku-Uhersku. Region Valle di Ledro nepojí s Příbramí pouze osud vyhnanců za 1. světové války, ale i tradice betlémářství.

Válka přinesla neskutečné utrpení lidí (příští rok si připomeneme 100 let od konce 1. světové války), ale zároveň ukázala vřelost a ochotu pomoci utečencům z Valle di Ledro. Dnes můžeme díky betlémům a všem nejrůznějším figurkám šířit mírové poselství světu, ke kterému každoročně vyzývá papež František během Vánoc ze svatopetrského náměstí.

Partneři projektu: město Příbram, Valle di Ledro, Brod, Kulturní spolek přátel Čech a Moravy z Valle di Ledro, Birrificio Artigianale Leder, Příbramští betlémáři – spolek, Svatá Hora, Fytos Fruit a partner komunikace Czech Tourism.

Výstava betlémů Valle di Ledro a Příbram

Slavnostní vernisáž výstavy betlémů na Svaté Hoře – 21. prosince 2017 16:00.
Výstava bude otevřena v Mníšecké kapli: od 22. 12. 2017 do 2. 1. 2018, otevřeno 10-16 hod, poté přes týden 6. – 7.
ledna 2018. Součástí výstavy betlémy z Valle di Ledro.
https://www.facebook.com/events/534770700222585/

Výstava kaple Příbram – Brod zahájení 23. 12. od 15:00 hodin.
Betlémy budou k vidění od 23. 12. 2017 do 2. 2. 2018, Příbram – Brod, ulice Horní. Součástí výstavy betlémy
z Valle di Ledro.
http://visitpribrambrod.blogspot.cz

Vernisáž výstavy v Itálii 13. 12. 2017 Valle di Ledro.
Výstava proběhne 13. 12. 2017 do 6. 1. 2018 Valle di Ledro – Biacesa, Trentino. Součástí výstavy betlémy
z Příbrami.
https://www.facebook.com/events/201416777091095/
www.vallediledro.com

Zdroj: red.

Odpovědět

*