V Orlické přehradě stále není voda vhodná ke koupání

orlikVoda v Orlické přehradě stále není vhodná ke koupání kvůli vysokému množství sinic. Hygienici zatím neočekávají zásadní zlepšení její kvality, vyhnout by se jí měly oslabené osoby jako jsou malé děti, těhotné ženy, alergici, ale i další lidé se zdravotními problémy. Ostatní lidé by se měli alespoň osprchovat. Zvýšené množství sinic také hlásí písník v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku, v ostatních sledovaných přírodních koupalištích je kvalita vody dobrá, řekl dnes ČTK Luboš Mandík z příbramské pobočky krajské hygienické stanice.

Obsah sinic je vysoký na všech čtyřech koupacích místech, i když jejich množství v posledních dnech kvůli chladnějšímu počasí mírně kleslo, v nejbližší době se její kvalita pravděpodobně výrazně nezlepší. Sinice mohou způsobit zdravotní problémy, například vyrážku i nevolnost. Jejich množství zůstává stále vysoké na Orlické přehradě v Trhovkách, Podskalí i Lavičkách a také v oblasti Popelíky. Mírně zhoršené vlastnosti vody, jako je například zakalení, mají jezero Ostrá na Nymbursku a koupaliště Březnice na Příbramsku. “Koupání v nich je bez omezení,” uvedl Mandík.

Výskyt toxických sinic mohou lidé ověřit jednoduchým testem, kdy vodu naberou do plastové lahve a po půl hodině ověří, zda se zelené částice koncentrují poblíž hladiny. V tomto případě jde o sinice. Pokud jsou zelené částice i po půl hodině rovnoměrně rozptýlené v celém objemu vody, jde o netoxické řasy.

Zdroj: čtk

Odpovědět

*