V Příbrami budou znovu jednat o přejmenování ulice po Vojířovi

Příbramští politici budou znovu jednat o případné změně názvu ulice po někdejším místopředsedovi Senátu za ČSSD Zdeňku Vojířovi. Původní Prokopská ulice byla loni přejmenována, protože byla ve městě dvakrát. Nový název po Vojířovi ale vzbudil u části politiků i veřejnosti odmítavé reakce. Po komunálních volbách, v nichž ČSSD přišla o zástupce ve vedení města, ožily úvahy o tom, že ulice by mohla být znovu přejmenována. Návrh na přejmenování bude předložen kulturní, letopisecké a památkové komisi, sdělila dnes ČTK mluvčí radnice Pavlína Svobodová.

Místostarosta Václav Švenda (TOP 09) již dříve řekl, že zaznamenal požadavek veřejnosti, aby ulice byla podruhé přejmenována. “O této záležitosti se jedná. V tuto chvíli zjišťujeme, co by opětovná změna adresy pro občany a podnikatele obnášela a zda by je to spíše neobtěžovalo,” uvedl. Živnostenský odbor k tomu podle něj zpracovává analýzu, její výsledky by měly být známy příští týden.

Námět na opětovné přejmenování ulice bude podle Svobodové také předložen na jednání komise kulturní, letopisecké a památkové, která zasedne v novém složení. “Následně bude věc projednána na jednání rady města a ve finále na zastupitelstvu,” dodala mluvčí.

Proti pojmenování ulice po Vojířovi se loni ohradil archivář Daniel Doležal. Podle něj byl název vybrán na základě politického klíče zástupci ČSSD, kteří byli v čele radnice. Podle archiváře by se ulice měla jmenovat spíše Špitálská, protože nedaleko byl ve středověku špitál s kostelem. Radní poté vrátili materiál zastupitelstvu k opětovnému projednání, Doležalův návrh na zrušení původního usnesení a přejmenování ulice na Špitálskou ale nenašel dostatečnou podporu.

Doležal tvrdil, že Vojířovy zásluhy se týkají jeho aktivit v ČSSD a pro tuto stranu. Pojmenování označil za vrchol arogance radnice. Tehdejší starosta Pavel Pikrt (dříve ČSSD) rozhodnutí rady obhajoval. Vedení města podle něj respektovalo návrh letopisecké komise.

Vojíř (1937 až 2007) byl členem horní komory v letech 1996 až 2002; první čtyři roky vedl senátorský klub, poté působil ve vedení horní komory. Před zvolením do Senátu byl zástupcem přednosty okresního úřadu a poté příbramským zastupitelem. K jeho zálibám patřil sport, byl předsedou Středočeského výkonného výboru Českého svazu házené.

Zdroj: ČTK

O autorovi

Odpovědět

*