Vařeka se kvůli kauze příbramské polikliniky nechce mstít

Nový příbramský starosta Jindřich Vařeka (ANO) se nechce mstít kvůli první poliklinice, o jejíž koupi v minulosti neúspěšně usiloval. Úředníky figurující v kauze vyšetřované policií pokládá za profesionály a nechce se jich zbavovat. Je ale možné, že se jejich pracovní zařazení změní. Vše bude záležet na novém organizačním řádu, který by měl platit od příštího roku, řekl dnes Vařeka novinářům.

Policie kvůli kontroverznímu prodeji polikliniky obvinila dva úředníky s advokátem, kteří měli na starosti otevírání obálek s nabídkami, a majitele vítězné firmy. Krajské státní zastupitelství v Praze ale jejich stíhání nedávno zrušilo, v případu podle něj nebyl spáchán trestný čin.

Vařeka trvá na tom, že prodej polikliniky nebyl v pořádku. “Pořád faktem zůstává to, že do soutěže byla podsunuta nabídka, která prokazatelně přišla později. Tento fakt zůstává. To, že státní zástupce tento fakt vnímá jako nepodstatný, jako nerelevantní, to je právní výklad, ale na věci samé to mnoho nemění,” prohlásil Vařeka, jenž se v kauze označil za poškozeného. Společnost Ravak, kterou zastupoval, soutěž z doby starostování Josefa Řiháka (ČSSD) napadla kvůli údajné netransparentnosti. Podobně se zachovala další neúspěšná firma Rodiso.

Úředníci podle vyšetřovatelů zapsali nabídku vítězné firmy Triticum jako první doručenou, přestože ji údajně nikdy nedostali. Nabídka byla na 20,5 milionu korun. Následovaly obálky od firem CPI Byty, Ravak a Rodiso, která nabídla 20,28 milionu korun, což byla druhá nejvyšší suma.

“V této záležitosti jsem stál, ještě když jsem nebyl starostou, na straně poškozeného a teď bych mohl mít příležitost – když to řeknu ošklivě – se mstít. V žádném případě to dělat nebudu a trvám na tom, že budeme ctít to, že místa by měla být obsazována profesionály,” prohlásil Vařeka. Poukázal na to, že s oběma úředníky – vedoucím odboru silničního hospodářství i vedoucí městské realitní kanceláře – je v pracovním styku. Váží si prý toho, co vědí, a často se na ně obrací.

Od příštího roku by měl být na radnici zaveden nový organizační řád, který je nutný kvůli změnám kompetencí starosty a místostarostů. “Uvidíme, jak v rámci tohoto organizačního řádu bude možné oba pracovníky zařadit,” poznamenal Vařeka. Dosavadní organizační řád by nerad příliš “překopával”, protože každá změna si vyžádá nové výběrové řízení. Na dotaz, zda by dotyční úředníci mohli být zařazeni jinak nebo nezařazeni vůbec, Vařeka odpověděl, že by uvítal, kdyby byli zařazeni “možná malinko jinak”.

Zdroj: ČTK

Odpovědět

*