Ve foyeru příbramského divadla vznikne nová galerie

Divadlo a kinoVe foyeru Divadla Antonína Dvořáka v Příbrami vznikne nová galerie, která bude vystavovat práce lidí spjatých s divadelnictvím. Jako první v ní představí své obrazy, grafiky a kresby Jan Vojta, vnuk herce Jaroslava Vojty (1888 až 1970). Vernisáž je plánována na 22. října před premiérou Višňového sadu, řekla ČTK Hana Ročňáková, která bude mít výstavní plán nové galerie na starosti.

“Jan Vojta vystudoval scénografii, divadlem žije a vždycky ho to zajímalo,” uvedla Ročňáková. V galerii se počítá se dvěma výstavami ročně, určené budou lidem, kteří přijdou na divadelní představení. “Základní koncepce je propojení s divadlem – tvorbou i životem. I do budoucna bychom rádi představovali lidi, kteří jsou spjati s divadlem, protože to sem patří,” dodala Ročňáková.

Podle zástupkyně ředitele divadla Anny Čiperové se ve foyeru vystavovaly výtvarné práce i v minulosti, chyběl tomu ale koncept. Proto vedení divadla požádalo o spolupráci ředitelku Galerie Františka Drtikola v Příbrami Ročňákovou, která je podle něj zárukou kvality.

Základní kámen příbramského divadla byl položen 1. května 1957. Celý komplex, ve kterém jsou dvě divadelní scény, estrádní sál i kino, se stavěl podle návrhu architekta Václava Hilského. Opona se v divadle poprvé zvedla 12. září 1959. Od roku 2006 je budova kulturní památkou.

Odpovědět

*