Ve středních Čechách včera padaly teplotní rekordy

  teplomerVe středních Čechách včera padly denní teplotní rekordy na stanicích Brandýs nad Labem, Tuhaň na Mělnicku, Příbram, Kralupy nad Vltavou, Vavřinec na Kutnohorsku a Lány na Kladensku. Nejvyšší naměřená teplota byla v Dobřichovicích u Prahy a v Brandýse nad Labem, shodně 35,9 stupně Celsia. ČTK to řekl František Šopko z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ve středních Čechách byla dnes odpoledne vyhlášena smogová situace.

Město Brandýs nad Labem – Stará Boleslav dnes překonalo s teplotou 35,9 stupně Celsia teplotní rekord z roku 1957 o jednu desetinu stupně. Stejnou teplotu naměřili v Dobřichovicích, na překonání denního teplotního rekordu to ale nestačilo.

Na stanici Tuhaň meteorologové naměřili 35,6 stupně Celsia, dnešní teplota tam překonala rekord z roku 1994, kdy tam bylo 34,8 stupně Celsia. Nový rekord padl také v Příbrami, kde se rtuť teploměru vyšplhala na 34,9 stupně. Poslední rekordní teplota z roku 1982 tam byla 32,4 stupně Celsia. Kralupy nad Vltavou pokořily s teplotou 34,4 stupně rekord z roku 1999 a Lány s 33,9 stupně rekord z roku 1994. V obci Vavřinec na Kutnohorsku meteorologové naměřili 33,1 stupně Celisa, v roce 1999 tam naposled padl teplotní rekord 32,7 stupně Celsia.

Meteorologové ve čtvrtek vydali výstrahu před vysokými teplotami a vyšším nebezpečím požárů. Velmi vysoko rtuť teploměru podle ČHMÚ vystoupá v neděli. Ve Středočeském kraji byla navíc dnes před 15:00 vyhlášena smogová situace. Příčinou je vysoká koncentrace ozonu v ovzduší, která může ztížit dýchání u starších a nemocných lidí nebo u dětí. Ozonu zřejmě večer ubude, ale v neděli se bude podle meteorologů situace opakovat.

Zdroj: ČTK

Odpovědět

*