Velikonoční speciál: Pomlázka

Velikonoční pondělí je tu a my pro Vás máme sváteční speciál k tomuto významnému dni. Věříme, že se dozvíte mnoho zajímavých věcí a zjistíte i něco nového… přejeme příjemný sváteční den.

getthumbnailVelikonoční tradice: Pomlázka

Tradice velikonoční pomlázky je velice stará. První zmínka o ní pochází již ze 14.století. O velikonočním pondělí se prý dříve šlehali jen manželé a milenci. Ospalci a lenivci se časně z rána naopak házeli do vody nebo se alespoň vodou polévali, aby se probrali.

Co si můžeme vlastně pod pojmem velikonoční pomlázka představit

Tento název označuje svazek spletených vrbových proutků, který slouží jako nástroj ke šlehání. Pomlázkou je také nazývána výslužka z koledování. Do různě velkých pomlázek z různého počtu vrbových proutků se vplétala barevná stuha. Malé pomlázky se nosily stočené v kapse, se středně velkými se chodilo na koledu a těm téměř dva metry dlouhým se říkalo obřadní pomlázky.

Význam velikonoční pomlázky

O Velikonočním pondělí vstávali chlapci, muži a děti časně zrána, aby vyšli s pomlázkou na koledu. Šlehali děvčata, aby byla zdravá, pilná, a veselá po celý rok, předávali jim tím svěžest, mladost, ohebnost, mládí a zdraví. Svobodná děvčata jim za to zavěšovala na pomlázky barevné stuhy. Vdané ženy koledníci vyšlehali proto, aby jim vyhnali zlý jazyk. Nechodili však do domů sousedů, s nimiž nebyli zadobře. Také hospodář vyšlehal čeládku, aby nebyla líná, krávu, aby se brzy otelila a ovocné stromky, aby se probudily ze zimního spánku k další úrodě.

Zdroj: red, velikonocnitradice.cz, foto: red

Odpovědět

*