Velké středočeské firmy intervence ČNB vůči koruně nepocítily

Velké středočeské firmy většinou devizové intervence České národní banky (ČNB) vůči koruně nepocítily. Z krátkodobého hlediska toto opatření výraznější efekt nepřineslo, shodli se zástupci společností, které ČTK oslovila. Poukázali mimo jiné na to, že obchody bývají zajištěny proti kurzovému riziku.

“Nepomohlo nám to, protože velké podniky, jako jsme my, by byly špatnými hospodáři, kdyby nezajišťovaly. Veškeré obchody jsme měli zajištěné,” podotkl majitel sklárny Kavalierglass v Sázavě na Benešovsku Otakar Moťka. Příznivý efekt se podle něj dá očekávat mnohem později, pokud bude intervence ČNB pokračovat. “Ale krátkodobě podniky naší velikosti musejí zajišťovat,” upozornil Moťka.

Slabou korunu nepocítily ani obě středočeské automobilky, tedy mladoboleslavská Škoda Auto a kolínský výrobce malých vozů TPCA. “Škoda Auto obchoduje v několika měnách na více než sto trzích celého světa a náš cash-flow je zajištěný standardními nástroji finančního trhu. Intervence ČNB proto z krátkodobého pohledu neměla na hospodaření naší společnosti výrazný efekt,” uvedl mluvčí Škody Auto Jozef Baláž. Firma by podle něj do budoucna uvítala hlavně měnovou stabilitu a jasný časový plán přijetí eura.

Menší firmy vnímají opatření ČNB pozitivněji

Příznivěji vnímají opatření ČNB některé menší exportně zaměřené firmy, třeba pivovar Herold z Březnice na Příbramsku, který zaměstnává kolem 20 lidí a loni dosáhl výstavu 8885 hektolitrů. “Pivovar téměř polovinu své produkce exportuje, platby probíhají v eurech. I když máme zhruba u třetiny klientů ceny zafixované v korunách, devizová intervence se na našich výsledcích projevuje kladně. Vstupní náklady – suroviny, obalový materiál, energie – se nám letos nezvýšily,” uvedl obchodní ředitel Tomáš Kopřiva.

Česká národní banka zahájila devizové intervence loni v listopadu. Za jediný den se jí podařilo snížit kurz české měny z přibližně 25,80 na 27 korun za euro. ČNB prý musela ke kroku přistoupit především kvůli hrozbě deflace, která by se bez ovlivnění kurzu ještě více prohloubila. Krok tehdy kritizovala řada ekonomů, podnikatelů i politiků.

Zdroj: ČTK

Odpovědět

*