VERNISÁŽ PUTOVNÍ VÝSTAVY V PŘÍBRAMSKÉ GALERII

Město Příbram a Galerie Františka Drtikola Příbram Vás zvou na zahájení výstavy VYHNANÍ v úterý 29. května 2018 v 17 hodin. Úvodní slovo na vernisáži: Ing. Jindřich Vařeka, starosta Příbrami, k výstavě promluví PhDr. Věra Smolová, ředitelka Státního okresního archivu Příbram. V hudebním programu vystoupí Duo příčných fléten: Štěpána Komancová a Barbora Brabcová.

Výstava představuje nepříliš známou kapitolu Velké války, která se také dotkla historie rodin a obcí v Čechách a na Moravě. Hned po vypuknutí války proudily do vnitrozemí habsburské monarchie tisíce uprchlíků, které v následujícím roce ještě zesílily poté, když Itálie vypověděla 23. května 1915 válku Rakousko-Uhersku..
Do českých, moravských a rakouských obcí a barákových kolonií bylo evakuováno více než 35 tisíc obyvatel Tridentska (italsky Trentina), tehdejší rakouské provincie. Jihotyrolští uprchlíci zůstali v exilu ve velké většině až do konce světového konfliktu a zážitky a vzpomínky na tuto dramatickou epizodu svého života si od té doby předávají z generace na generaci.

Výstavu připravilo Historické sdružení v Roveretu (Laboratorio di storia di Rovereto) ve spolupráci s Městským muzeem v Roveretu (Fondazione Museo civico di Rovereto) a s přispěním Odboru kultury Autonomní provincie Trento (Servizio Attività culturali della Provincia autonoma di Trento). Výstavě předcházel dlouholetý výzkum a publikační činnost italských institucí. Na realizaci výstavy v příbramské galerii se podílí Město Příbram a Galerie Františka Drtikola Příbram.

Zdroj: red., autor: Jobeková Kateřina

Odpovědět

*