Zajímavost: Svými výdělky mohl zaplatit Kolumbijský státní dluh

Pablo-Escobar-Life-lessons-from-the-worlds-greatest-drug-dealerNejvětší narkobaron, Pablo Escobar, vydělával až 60 milionů dolarů ročně.  Kdysi byl mladý a chudý chlapec, který se toužil dostat výš. Začal krást auta a následně přešel na jiný druh podnikání. Až do dnešní doby je považován za nejbohatšího zločince světa.

Hovoří se o něm i jako o nejvýznamnějším obchodníkovi s drogami 70. A 80. Let. Kokain pěstoval v Kolumbii a dalších okolních zemí, a následně ho pašoval do USA. Podle jeho bratra, který mu dělal účetního, na vrcholu své éry řídil obchod se ziskem 20 miliard dolarů ročně. Peníze skladoval v hotovosti a utrácel tisíc dolarů týdně za gumové pásky, aby peníze vůbec držely pohromadě. Přesto prý každý rok odepisoval až 10 procent držené hotovosti, protože ji snědly krysy nebo zničila voda.

Mimo aut, které za své nehorázné výdělky nakupoval, se věnoval i dobročinným účelům. Stavěl celé obytné čtvrti pro nejchudší občany kolumbijského Medellínu, z jehož ulic pocházel i on sám.  Mezi chudými lidmi byl považován za Robina Hooda.  Pomohl spoustě z nich přežít, financoval stavby nemocnic, škol či místních sportovišť. Jeho peníze prý stály i za tím, že Medellínský fotbalový klub dokázal vyhrát kolumbijský pohár.

Carlos Lehder nabízel zaplacení státního dluhu

Vedle Escobara by i dnes byli mnozí miliardáři chudí. Mohl si koupit prakticky cokoli. O tom, kolik peněz měli členové Medellínského kartelu, svědčí třeba i to, že o poznání chudší Carlos Lehder dvakrát nabídl Kolumbii, že zaplatí celý její státní dluh, pokud jej země nechá volně obchodovat s drogami.
V roce 1991 se ale vedení Kolumbie rozhodlo přestat tolerovat aktivity drogových kartelů na svém území. Escobar se svou soukromou armádou byl velké sousto i pro úřady, a tak se s ním domluvily na dobrovolném vydání, přiznání a trestu strávení 5 let ve vězení stvořeném pouze pro něj.  Nicméně opravdové vězení to není a Escobar měl relativní volnost, často byl viděn při nákupech v Medelínu nebo na fotbalových utkáních. Narkobaron se navíc postaral o změnu ústavy země, která vyloučila vydání Kolumbijců k trestnímu stíhání do zahraničí – tak moc se Escobar bál přemístění do USA, které se dříve stalo osudným výše zmíněnému Lehderovi.

Zdálo se, že to pro něj bude přijatelný konec, jenže on ve svých aktivitách pokračoval i ze svého „soukromého vězení”. Úřady by i to tolerovaly, ale došla jim trpělivost, když se ze své cely postaral o smrt čtyř lidí. Měl být tedy přesunut do konvenční věznice. Před tím ale z věznice utekl a 15 měsíců se skrýval. Tým specialistů sestavený Kolumbijci a Američany jej ale nakonec po zdlouhavém a nákladném hledání dopadl a dodnes se neví, jak přesně zemřel, ale jeho pohřbu se pro jeho oblíbenost zúčastnilo 25 000 lidí.

Foto: 30daystox.com, zdroj:red., (autoforum.cz)

Odpovědět

*